Bezpłatna kolonoskopia w Centrum Medycznym Alfamedica.
Ruszył program przesiewowych badań w profilaktyce nowotworu jelita grubego.

Z badań statystycznych wynika, że rak jelita grubego jest trzecim co do występowania nowotworem w Polsce. Powodzenie w leczeniu i leczenie jest zależne od szybkiej diagnozy, dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka i szybkie wykrycie zmian. Badanie profilaktyczne kolonoskopii to badanie dolnego odcinka układu pokarmowego, które daje możliwość wykrycia zmian w jelicie grubym, w tym przede wszystkim, zmian nowotworowych. Badanie wykrywa polipy u ponad 25 proc. pacjentów, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby nowotworowej.
Wystarczy, że kolonoskopię wykona się raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.

Kto może skorzystać z badania?

Przed wykonaniem badania przeprowadzana jest kwalifikacja. Profilaktyczną kolonoskopię w ramach programu wykonać mogą osoby:

  • 50–65 lat oraz nie miały badania kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  • 40–49 lat oraz posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego,
  • 25–49 lat oraz posiadają w rodzinie osobę z zespołem Lyncha lub z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP).

Jak przygotować się do badania?

Należy pamiętać, że badanie poprzedza specjalne przygotowanie.
Najlepiej przed badaniem warto przejść na dietę płynną. Można wtedy pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków. W dniu poprzedzającym badanie należy zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu należy zacząć przyjmować specjalny preparat i od tego momentu, aż do momentu badania, nie należy już jeść.

Gdzie możesz zgłosić się na kolonoskopię?

Badanie wykonują wyłącznie doświadczeni specjaliści w naszym Centrum Medycznym. Wszelkie informacje o kwalifikacji do badań, rejestracji, zapisach można otrzymać pod nr tel. 609 558 090 lub pod adresem e-mail: bezplatnakolonoskopia@alfamedica.med.pl

Bezpłatna kolonoskopia

 

Bezpłatna kolonoskopia jest prowadzona w ramach programu Ministerstwa Zdrowia pn. „Program badań przesiewowych raka jelita grubego, w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych w systemie oportunistycznym na lata 2019-2021”

Comments are closed.