Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy to już ten moment, aby udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego? Często zastanawiają się także, z jakimi rodzajami problemów może pomóc ten specjalista i czy warto korzystać z konsultacji w przypadku bardzo małych dzieci.
Kiedy warto skorzystać z konsultacji u psychologa dziecięcego?
Sytuacja, która zdecydowanie powinna skłonić nas do odwiedzenia specjalisty to taka, gdy zaczynamy zauważać, że nasza pociecha rozwija się inaczej, niż rówieśnicy. Czasami takie sygnały docierają do rodziców z przedszkola, szkoły lub od innych specjalistów – np. pediatry czy logopedy. Warto wtedy sprawdzić, czy rozwój naszego dziecka przebiega prawidłowo i w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieharmonijności, jak najszybciej wdrożyć odpowiednie oddziaływania terapeutyczne. Im szybciej problem zostanie zauważony, tym większa szansa na to, że uda nam się z nim łatwo poradzić.
Warto odwiedzić psychologa również wtedy, gdy dziecko zaczyna zachowywać się inaczej, niż zwykle. Pojawiają się zachowania trudne, agresja, dziecko staje się wycofane, unika kontaktu z rówieśnikami. Psycholog dziecięcy pomoże zdiagnozować źródło tych problemów, a także udzieli wskazówek, w jaki sposób postępować z dzieckiem, a w razie konieczności wdroży terapię psychologiczną.
Wizyta u psychologa dziecięcego powinna odbyć się również, kiedy dziecko lub rodzina stają w obliczu trudnych lub nowych sytuacji życiowych, takich jak np. śmierć kogoś bliskiego, rozwód rodziców lub pojawienie się nowego członka rodziny. Specjalista może pomóc dziecku i jego rodzinie w przeżyciu żałoby, zaakceptowaniu nowej sytuacji i odnalezieniu się w nowej roli.
Minimalny wiek dziecka
Często rodzice myślą, że na wizytę u psychologa jest za wcześnie, choć tak naprawdę nie istnieje żadna granica, która określałaby minimalny wiek dziecka korzystającego z konsultacji. Czasem do psychologa dziecięcego kierowane są już kilkumiesięczne maluchy, w celu zdiagnozowania poziomu ich rozwoju w różnych sferach (np. ruchowej, emocjonalnej, intelektualnej). Normą jest zgłaszanie się na konsultacje rodziców z dziećmi w wieku 1-2 lat, szczególnie gdy dziecko przejawia wiele tzw. zachowań trudnych lub gdy jego rozwój przebiega odmiennie niż rozwój rówieśników.
Psycholog Julita Kielińska, przyjmuje Pacjentów w ramach Poradni Psychologii Dziecięcej Alfamedica.
Comments are closed.