Psycholog dziecięcy – Wsparcie dla rodzica!

Z okazji Dnia Dziecka w Alfamedica Częstochowa organizujemy akcję profilaktyczną: WSPARCIE DLA RODZICA!  W ramach tego wydarzenia, nasz psycholog dziecięcy, Pani Julita Kielińska, w dniu 07.06.2021 r. przeprowadzi otwarte konsultacje z rodzicami, szukającymi pomocy specjalisty w kwestii rozwiązywania trudności wychowawczych. Dla dobra dzieci, konsultacje prowadzone będą bez ich udziału, aby umożliwić rodzicom swobodę komunikacji. Rejestracja pod numerem: 781 754 455. Ilość miejsc ograniczona.

Decyzja o wizycie u psychologa dziecięcego, jest często przez rodziców odwlekana w czasie. Wynika to najczęściej z błędnego wyobrażenia na temat tego jak wygląda taka konsultacja i kiedy należy z niej skorzystać. Rodzice zwykle nie dostrzegają sygnałów płynących od dziecka, które często nie potrafi jasno sprecyzować swoich myśli i przekazuje nam informację nie słownie, a poprzez codzienne zachowanie. Takie wskazówki, w natłoku codziennych obowiązków, mogą umknąć nawet najlepszemu rodzicowi. W związku z tym warto otworzyć się na informację płynącą z bezpośredniego otoczenia dziecka, a więc od nauczycieli, kolegów, członków rodziny. Tego typu komunikaty zewnętrzne, często są pierwszym sygnałem, który pomaga rodzicom zwiększyć czujność i jeszcze raz przemyśleć zachowanie swojego podopiecznego.

Jeśli dochodzimy do wniosku, że nasze dziecko ma jakieś trudności, to naszym obowiązkiem jako rodzica, jest udzielenie mu pomocy. Często najlepszą decyzją w takiej sytuacji jest konsultacja ze specjalistą, który dzięki swojemu doświadczeniu pomoże nam w nawiązaniu kontaktu z dzieckiem, określeniu źródła problemu i znalezieniu na niego recepty. Odwlekanie decyzji, nie ma sensu, gdyż trudności mogą z czasem przybierać na sile. Psycholog pomoże nie tylko naszemu dziecku, ale także nam samym, w odzyskaniu radości płynącej z wychowywania dzieci i przywróceniu ładu rodzinnego.

Trudności w życiu dziecka mogą pojawić się na każdym etapie życia. Wizyta u psychologa może być potrzebna równie dobrze w przypadku niemowlęcia, jak i nastolatka.

Jeśli chodzi o czynniki, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty, u najmłodszych będą to:

problemy ze snem,
częste napady płaczu,
nadmierne napięcie mięśniowe,
niewłaściwa reakcja na bodźce,
utrzymujące się nocne moczenia,
przeciągające się w czasie odpieluchowywanie
kłopoty z koncentracją podczas zabawy.

U starszych dzieci i nastolatków, warto zwrócić uwagę na:

kłopoty w nawiązywaniu relacji towarzyskich,
częste ataki histerii,
problemy ze snem,
zaburzenia łaknienia,
apatyczność,
problemy w nauce,
nadmierną agresję zarówno w stosunku do bliskich, jak i do siebie samego.

Szczęśliwi rodzice, to szczęśliwa rodzina!

Porady mogą poszukiwać również dorośli, którzy nie do końca radzą sobie z urokami rodzicielstwa. Nie każdy z nas ma jednakowe predyspozycje do bycia rodzicem. Jednym pewne sprawy przychodzą naturalnie, zupełnie jakby były wrodzone inni muszą dojść do nich metodą empiryczną, co nie zawsze daje natychmiastowe i satysfakcjonujące rezultaty. Psycholog może zaproponować nam gotowe i sprawdzone sposoby radzenia sobie w konkretnych sytuacjach, pomagając nam znaleźć optymalne rozwiązanie. Często pomocna jest już sama rozmowa i możliwość powiedzenia na głos o swoich wątpliwościach i problemach.

Odwlekanie decyzji o wizycie u psychologa dziecięcego wynika często z naszych wewnętrznych oporów, które nie znajdują oparcia w faktach. Wiele osób w dalszym ciągu uważa zwrócenie się o pomoc do specjalisty jako ostateczność. Tymczasem w wielu krajach, wizyta u psychologa dziecięcego jest czymś zupełnie naturalnym. Po co samemu głowić się nad możliwościami przezwyciężenia trudności rodzinnych, skoro specjalista może nam podsunąć gotowe i sprawdzone rozwiązania. Nie powinniśmy też bagatelizować znaczenia spojrzenia na dane zagadnienie z zewnątrz, które niejednokrotnie pozwala na dostrzeżenie spraw, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Rodzice są często zaskoczeni, przyjazną atmosferą podczas wizyty i faktem, że wiele trudności udaje się przezwyciężyć już pierwszego dnia.

Otwarte konsultacje psychologiczne w ramach akcji WSPARCIE DLA RODZICA w dniu 7 czerwca 2021 roku, przeprowadzać będzie mgr. Julita Kielińska – psycholog dziecięcy Alfamedica. Przypominamy, że liczba miejsc jest ograniczona.

Umów wizytę -> kontakt.

 

Comments are closed.