Zadbaj o to by zdrowy uśmiech był wiernym towarzyszem Twojego dziecka!

ZADBAJ BY ZDROWY UŚMIECH BYŁ RÓWNIE WIERNYM TOWARZYSZEM CODZIENNYCH WYZWAŃ TWOJEGO DZIECKA
CO KSIĘŻNICZKA ELSA, MINIONKI BĄDŹ BOHATEROWIE Z AVENGERS.

Z początkiem września rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Nasze pociechy ponownie lub po raz pierwszy udają się na szkolne lekcje, zajęcia pozalekcyjne oraz koła zainteresowań. Wyprawka książkowa zakupiona, kapcie, strój na W-F i plecak z najmodniejszym bohaterem sezonu też! Twoje dziecko jest gotowe by rozpocząć nowy rok szkolny – ale czy na pewno? Jesteś pewien, że o niczym nie zapomniałeś?

Po wakacyjnych szaleństwach lodowo-słodyczowych warto przed pójściem do szkoły sprawdzić stan zębów Twojego malucha! Tak by jego jego piękny i zdrowy uśmiech był równie wiernym towarzyszem codziennych wyzwań co księżniczka Elsa, Minionki bądź bohaterowie z Avengers.

Jak w ciągu dnia wypełnionego po brzegi obowiązkami zadbać o higienę jamy ustnej dzieci, by cieszyły się zdrowym uśmiechem?

1. NAUCZ DZIECKO JAK ODPOWIEDNIO SZCZOTKOWAĆ ZĘBY!

Najważniejszą zasadą, którą każdy rodzic powinien stosować jest pomaganie dzieciom przy codziennym szczotkowaniu.

Zachęcanie i nauka samodzielnego mycia zębów jest niezwykle istotna, jednak należy pamiętać, że kilkulatek nie ma takiej wiedzy i koordynacji, która zapewniłaby dokładne usunięcie resztek pokarmowych i bakterii. Największy problem stanowi szczotkowanie nowo wyrżniętych zębów stałych, gdyż dostęp do nich jest utrudniony. Jest to jednak bardzo ważne ze względu na to, że będą one służyły przez wiele kolejnych lat.

2. PRZYWIĄZUJ WAGĘ TAKŻE DO MYCIA ZĘBÓW MLECZNYCH!

Dbanie o prawidłową higienę zębów mlecznych jest równie ważne jak zębów stałych.

Zapewniają one utrzymanie prawidłowego zgryzu oraz wyznaczają tor wyrzynania uzębienia stałego. Wizyty małych dzieci u lekarza stomatologa również są konieczne, gdyż zmiany próchnicowe w zębach mlecznych mogą infekować wyrzynające się zęby stałe.

Istotną kwestią jest wybór samego gabinetu stomatologicznego do którego zabierzemy naszą pociechę. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie gabinetu, czy jest przyjazne dla dziecka. Ważne jest, by personel zdobył zaufanie malucha i zadbał o pozytywne wspomnienia z wizyty w gabinecie.

Wiele gabinetów ma w swojej ofercie bezbolesne znieczulenia dla najmłodszych, gaz rozweselający, czyli sedację wziewną lub CALAJECT, czyli znieczulenie komputerowe. Dzieciaki mogą też wybrać wypełnienia w najróżniejszych barwach. Każdy mały pacjent będzie zadowolony z możliwości wyboru koloru materiału.

3. WYBIERZ PASTĘ ODPOWIEDNIĄ DO WIEKU.

Zęby powinny być szczotkowane minimum dwa razy dziennie, rano i po kolacji. Pasta

do zębów dla najmłodszych powinna być dostosowana do wieku ze względu na różną zawartość fluoru. W przypadku ząbków mlecznych należy stosować preparat z zawartością tego pierwiastka od 500 do 1000 ppm. Zęby stałe potrzebują większego stężenia, zalecane to 1450 ppm. Jednorazowo stosowana ilość pasty do zębów powinna być wielkości ziarnka grochu.

4. WYBIERZ ODPOWIEDNIĄ SZCZOTECZKĘ.

Włosie szczoteczki powinno być miękkie, a główka niewielka. O wymianie szczoteczki na nową rodzice powinni pamiętać co 2-3 miesiące lub po przebytej infekcji u malucha.

Na rynku znajduje się wiele preparatów skierowanych typowo do dzieci, zachęcających najmłodszych do stosowania zasad higieny. Dobrym wyborem jest stosowanie szczoteczki sonicznej, która gwarantuje bardziej precyzyjne szczotkowanie, a co za tym idzie dokładniejsze usunięcie bakterii i płytki nazębnej. Często tego typu urządzenia posiadają timer, który informuje dziecko, że czas przeznaczony na szczotkowanie upłynął. Zaletą szczoteczek sonicznych są również wymienne główki, często występujące w różnych kolorach i wzorach, co zachęca najmłodszych do szczotkowania zębów.

5. STOMATOLOG DZIECIĘCY TO FAJNY GOŚĆ – pilnuj cyklicznych PRZEGLĄDÓW STOMATOLOGICZNYCH, BUDUJ POZYTYWNY WIZERUNEK STOMATOLOGA.

Przegląd stomatologiczny powinno wykonywać się średnio dwa razy w roku. Systematyczne leczenie pojawiających się zmian próchnicowych jest jedyną drogą do zachowania zdrowia jamy ustnej. Szczególnie u dzieci, istotne jest wypracowanie dobrych nawyków. Podstawą jest pozytywna relacja stomatologa z dzieckiem – zbudowanie relacji zaufania jest bardzo ważne, bo będzie skutkować stosunkiem dziecka do wizyt u dentysty przez wiele kolejnych lat.

6. JESTEŚ TYM CO JESZ – czyli jak ważna jest DIETA TWOJEGO DZIECKA.

Warto także zwrócić uwagę na dietę naszego dziecka.

Jedzenie batoników, cukierków czy picie słodzonych napojów może być powodem zmian próchnicowych, gdyż cukier w nich zawarty jest idealną pożywką dla bakterii. Kwaśne produkty, cytrusy, soki i owocowe herbatki mogą doprowadzić do erozji szkliwa. By ograniczyć występowanie tego zjawiska należy po każdym posiłku wypłukać usta wodą, a po około dwóch godzinach starannie wyszczotkować zęby.

Jeżeli jesteś zainteresowany umówieniem wizyty u stomatolog dziecięcy zapraszamy na zakładkę Poradnia Stomatologiczna Alfamedica. Nasza poradnia może pochwalić się wyróżnieniem „Gabinetu Przyjaznego Dzieciom”.

 

Comments are closed.