Wazektomia, to mikrochirurgiczny zabieg antykoncepcyjny stosowany u mężczyzn. Polega on na podcięciu nasieniowodów, w celu wyeliminowania plemników z nasienia. Skuteczność metody szacowana jest na 99%.

Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych na świecie metod antykoncepcji jest wazektomia. Zabieg przeprowadza się u mężczyzn, którzy doszli do wniosku, że nie planują potomstwa. Wspólnie z partnerką chcą zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę. Polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, którymi plemniki transportowane są do ejakulatu. Po zabiegu mężczyzna utrzymuje sprawność seksualną, nie odczuwając żadnej różnicy w trakcie stosunku. W dalszym ciągu dochodzi do wytrysku spermy, ale pozbawionej nasienia.

Wskazania do wazektomii

Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu, powinna być gruntownie przemyślana przez oboje partnerów. Co do zasady wazektomia jest odwracalna, ale w praktyce jest to o wiele trudniejsze i może okazać się niemożliwe. Najczęściej zabieg przeprowadza się u mężczyzn:

żyjących w stałym i ustabilizowanym związku i posiadających już potomstwo,
których partnerki nie powinny zachodzić w ciążę, ze względu na słaby stan zdrowia,
w sytuacji występowania u partnerów choroby dziedzicznej, której nie chcieliby przekazać potomstwu.

Wady i zalety wazektomii

Podstawową zaletą przeprowadzenia zabiegu, jest uzyskanie niemal zupełnej pewności, że w wyniku stosunku płciowego nie doprowadzi się do niechcianej ciąży. Fakt ten pozwala partnerom czerpać większą radość z życia seksualnego, które nabiera bardziej spontanicznego charakteru. Z konieczności stosowania antykoncepcji odciążona zostaje partnerka, u której tabletki zaburzały prawidłową gospodarkę hormonalną i mogły powodować przykre następstwa, takie jak wahania nastroju czy przybieranie na wadze. Jakość samego stosunku, nie ulega pogorszeniu. U mężczyzn w dalszym ciągu dochodzi do wytrysku, a właściwości organoleptyczne oraz ilość ejakulatu nie ulegają zmianie.

Wazektomia, choć małoinwazyjna, może bezpośrednio po zabiegu skutkować wystąpieniem krwawienia, obrzęku, zasinienia. Objawy te powinny ustąpić po kilku dniach. Należy również pamiętać, że zabieg nie zabezpiecza przed możliwością zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Pośród wad należy wskazać także na to, że wazektomia nie zawsze jest odwracalna. Ponowne połączenie nasieniowodów, jest zabiegiem skomplikowanym i bardziej ryzykownym. Efekt końcowy uzależniony jest od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta i czas od przeprowadzenia wazektomii.

Jak wygląda zabieg

W celu przeprowadzenia wazektomii, należy udać się na wizytę do lekarza urologa, który przeprowadzi wywiad oraz zleci odpowiednie badania poprzedzające zabieg. Najczęściej są to morfologia krwi oraz badanie na obecność tzw. antygenu HBS, który świadczy o zakażeniu wirusem HBV mogącym skutkować wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent proszony jest o dokładne ogolenie ciała w miejscu gdzie przebiegają nasieniowody. Lekarz przez nieduży otwór w skórze moszny, dokonuje przecięcia nasieniowodu. Jeden koniec prowadzący do prącia, zostaje podwiązany, drugi natomiast pozostaje otwarty umożliwiając swobodne wydostawanie się plemników do wnętrza moszny, które są następnie wchłaniane przez organizm. Dzięki niskiej inwazyjności zabiegu, po wazektomii często nie pozostaje nawet blizna, a wystąpienie negatywnych skutków ubocznych takich jak krwawienie czy zasinienie jest rzadkie i ustępuje już po kilku dniach. Pacjent jeszcze tego samego dnia wychodzi do domu, ale powinien ograniczyć wysiłek fizyczny. W razie wystąpienia dyskomfortu zaleca się zastosowanie środka przeciwbólowego. Już po tygodniu od zabiegu można stopniowo wracać do aktywności seksualnej, przy czym przez trzy miesiące należy stosować antykoncepcję, aby nasieniowody mogły całkowicie opróżnić się z pozostałych plemników. Po tym okresie przeprowadza się badanie w celu stwierdzenia, czy w spermie nie ma nasienia.

Zarówno wizytę kwalifikacyjną, jak i sam zabieg wazektomii, przeprowadzić można w Centrum Medycznym Alfamedica. Kontakt z Poradnią Urologiczną pod numerem → 781 754 455.

Comments are closed.