PRZEPUKLINA POPORODOWA – BEZPŁATNE KONSULTACJE NA DZIEŃ MATKI DLA KOBIET CIERPIĄCYCH NA POPORODOWĄ NIEWYDOLNOŚĆ PRZEDNIEJ ŚCIANY BRZUCHA.
- lek. med. Bartosz Całusiński – 10:00 – 14:00
- lek. med. Piotr Ślęzak – 12:00 – 13:00
Zapisy na wizyty prowadzone są pod numerem: 609 558 090
Przepuklin poporodowa, czym jest to schorzenie?
Przepuklina poporodowa, czyli poporodowa niewydolność przedniej ściany brzucha (PPAWIS), to stan, w którym struktury mięśniowo-powięziowe, zwłaszcza mięśnie proste brzucha, ulegają rozejściu i osłabieniu w wyniku ciąży i porodu. Może to prowadzić do przepukliny, czyli przemieszczenia narządów jamy brzusznej przez osłabione miejsca w powłokach brzusznych.
Objawy przepukliny poporodowej PPAWIS mogą być różnorodne i często obejmują uczucie rozpierania w obrębie brzucha, jego nienaturalne uwypuklenie, problemy z utrzymaniem postawy ciała, a także bóle w dolnym odcinku kręgosłupa. W przypadkach cięższych pacjentki mogą doświadczać trudności w codziennym funkcjonowaniu, jak podnoszenie przedmiotów, długotrwałe stanie czy nawet zaburzenia trawienne. Choć wiele kobiet stara się poradzić sobie z problemem poprzez ćwiczenia fizjoterapeutyczne i wzmacniające mięśnie głębokie, nie zawsze przynoszą one oczekiwane rezultaty, zwłaszcza gdy doszło już do powstania przepukliny.
W takich sytuacjach specjaliści rozważają zabieg chirurgiczny. Zabieg ten może być przeprowadzany metodą klasyczną lub laparoskopową. Wybór techniki zależy od rozległości uszkodzeń, obecności przepukliny oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Celem operacji jest przywrócenie anatomicznej ciągłości przedniej ściany brzucha. Najczęściej uzyskuje się ten efekt, poprzez zszycie rozejścia mięśni prostych i ewentualne wzmocnienie powłok brzusznych za pomocą siatki syntetycznej.
Warto pamiętać, że przepuklina poporodowa PPAWIS dotyczy głównie młodych kobiet, które mają przed sobą długie lata życia. Z tego powodu niezwykle ważne jest unikanie metod chirurgicznych, które wiążą się z otwieraniem jamy brzusznej i ryzykiem powstania zrostów. Z tego względu specjaliści rezygnują z technik implantacji siatek od strony wewnętrznej jamy brzusznej. Nie zaleca się również wszczepiania siatki pod mięśnie proste brzucha. Jej umieszczenie w tej okolicy może zakłócić ich pracę, wydłużyć gojenie oraz wywołać reakcję zapalną.
Bezpieczniejszą i skuteczną alternatywą okazuje się umieszczenie siatki na przedniej części powięzi mięśnia prostego.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.