Otolaryngologia, w tym dziecięca

Centrum Medyczne Alfamedica Silesia Nort oferuje szereg zabiegów z zakresu laryngologi.

Zabiegi laryngologiczne dla dorosłych

Septoplastyka nosa

Septoplastyka nosa, to zabieg którego celem jest korekta przegrody nosowej. Skrzywiona przegroda nosowa jest jednym z najczęstszych przypadłości laryngologicznych. Objawia się nocnym chrapaniem, problemami z oddychaniem, częstym krwawieniem z nosa, kłopotami z powonieniem. Może prowadzić do bezdechu sennego oraz przewlekłego zapalenia zatok. Skrzywienie przegrody nosowej może mieć charakter wrodzony lub nabyty, np. na skutek urazu mechanicznego. Septoplastyka przegrody nosowej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym przez laryngologa. Zabieg trwa około godziny. Korekta skrzywionej przegrody nosowej nie pozostawia widocznych blizn, ponieważ wszystkie cięcia wykonuje się najczęściej od wewnętrznej strony przedsionka nosa. Septoplastyka polega na usunięciu niepotrzebnych struktur w ramach chrząstki i błony śluzowej, a następnie ustabilizowanie chrząstki poprzez specjalne szwy lub płytki. Wśród powikłań wymienić można nadmierne krwawienie z nosa lub jamy ustnej, przejściowy brak węchu, zrosty wewnątrznosowe. Występują one jednak rzadko.

Opinie naszych pacjentów

Koordynatorem zabiegów jest Pani Klementyna Zjawiona:

tel.: 609 558 090 (8:00 -17:00 od poniedziałku do piątku)
e-mail: zabiegi@alfamedica.med.pl

Zabiegi laryngologii dziecięcej

Usunięcie trzeciego migdałka

Adenotomia, czyli wycięcie trzeciego migdałka u dziecka, to zabieg wykonywany przez jamę ustną za pomocą specjalnego noża (adenotomu). Wycięcie migdałka gardłowego przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Cały zabieg trwa do godziny czasu. Usuwanie trzeciego migdałka często powiązane jest z plastyką migdałów podniebiennych, które również uległy przerostowi. Nie wycina się ich jednak w całości, a jedynie zmniejsza ich objętość, aby zapewnić dziecku swobodę oddychania i przełykania. Wskazaniami do przeprowadzenia adenotomii są: znaczące ograniczenie drożności nosogardzieli, występowanie chrapania i bezdechów sennych, tzw. twarz adenoidalna, wady zgryzu, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, przewlekłe zapalenie zatok. Usunięcie trzeciego migdałka wykonuje się najczęściej u dzieci po trzecim roku życia. W pierwszych dniach po adenotomii należy stosować odpowiednią dietę. Wśród powikłań wymienić można nadmierne długotrwałe krwawienie lub uszkodzenie struktur w pobliżu migdałka.

Podcięcie wędzidełka języka

Wędzidełko językowe łączy spód języka z jamą ustną. Zbyt krótkie wędzidełko ogranicza znacząco ruchomość języka, powodując problemy z wymową. Podcięcie wędzidełka językowego nosi nazwę frenotomia. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak rodzice często decydują się na podcięcie wędzidełka podczas zabiegu usunięcia trzeciego migdałka. Dzieci w pierwszych godzinach po zabiegu, kiedy przestanie działać znieczulenie, mogą odczuwać ból. Może również pojawić się opuchlizna. Podcięcie wędzidełka języka nie jest jednak zabiegiem inwazyjnym i proces rekonwalescencji jest krótki. Po zabiegu zaleca się uczęszczanie z dzieckiem do logopedy, aby szybciej wyeliminować wady wymowy.

Podcięcie wędzidełka wargi

Wędzidełko wargowe przebiega pomiędzy górną wargą, a wyrostkiem zębodołowym szczęki. Jego nieprawidłowa budowa objawiająca się niewłaściwym miejscem przyczepu wędzidełka, może prowadzić do problemów, takich jak powstanie diastemy czy odsłonięcie korzeni zębowych. Podcięcie wędzidełka może wyeliminować u dziecka problemy z wymową niektórych głosek oraz zapobiec powstawaniu stanów zapalnych dziąseł.

Drenaż uszu

Drenaż uszu u dziecka, to chirurgiczna zabieg laryngologiczny stosowany w przypadku przewlekłych zapaleń ucha środkowego. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego występuje najczęściej u dzieci i jest następstwem częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Zapalenie ucha i nagromadzenie się płynu może wynikać również z przerostu trzeciego migdałka. Schorzenie prowadzić może do okresowego, a nawet trwałego niedosłuchu. Drenaż uszu u dzieci stosuje się w przypadku, kiedy wysięk trwa dłużej niż trzy miesiące. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na umieszczeniu drenu w błonie bębenkowej w celu osuszenia wnętrza ucha. Drenaż uszu przeprowadza laryngolog dziecięcy z wykorzystaniem specjalistycznego mikroskopu. Po zabiegu nie zaleca się wysiłku fizycznego, ani pływania w wodzie. Wśród powikłań wystąpić mogą ból, krwawienia czy zawroty głowy, ale są one  rzadkie. Drenaż uszu przeprowadzić można w połączeniu z zabiegiem usunięcia trzeciego migdałka.

Najnowszeaktualności

Cennik usług

Usunięcie wędzidełka w znieczuleniu ogólnym

Cena: od 2500 zł

Usunięcie trzeciego migdałka w znieczuleniu ogólnym (od 4 roku życia)

Cena: od 4100 zł

Usunięcie trzeciego migdałka w znieczuleniu ogólnym + drenaż uszu

Cena: od 4100 zł

Drenaż uszu u dzieci (znieczulenie miejscowe)

Cena: od 1800 zł

Drenaż uszu u dzieci (znieczulenie ogólne)

Cena: od 2500 zł

Septoplastyka przegrody nosowej

Cena: 5 500 zł

Ostateczna cena zostanie przedstawiona po konsultacji medycznej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.