Przerost migdałków laryngolog dziecięcy

Przerost migdałków laryngolog dziecięcy.

Funkcje migdałków w organizmie

Migdałki gardłowe i podniebienne stanowią część układu limfatycznego. Umożliwiają dziecku bezpieczny kontakt z otaczającym go środowiskiem i adaptację do niego. Rozrost migdałka gardłowego następuje około szóstego miesiąca życia, kiedy na dziecko przestają oddziaływać przekazane przez matkę przeciwciała. Proces ten rozpoczyna etap samodzielnego działania układu immunologicznego. Tkanki migdałka rozpoznają wchłonięte antygeny i przekazują odpowiednią informację do mózgu, który rozpoczyna odpowiedź immunologiczną. Pomiędzy trzecim, a siódmym rokiem życia dochodzi do najszybszego przyrostu migdałka gardłowego na skutek kontaktu z patogenami oraz nawracających wirusowych i bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych. Po tym czasie następuje jego stopniowe obkurczanie i w konsekwencji niemalże całkowity zanik w dorosłym życiu.

Objawy przerostu migdałków

W niektórych przypadkach przerost migdałków może przybrać nadmierną formę i prowadzić do upośledzenia funkcji innych narządów. Jeżeli migdał gardłowy wypełnia ponad 60% przestrzeni nosogardła, wystąpić mogą następujące objawy:

zmniejszona drożność nosa,
zaburzenia mowy,
oddychanie przez usta,
wyciek wydzieliny z nosa,
kłopoty z oddychaniem,
chrapanie,
niespokojny sen,
bezdech senny,
nawracające zapalenie ucha,
utrata węchu,
zapalenie zatok.

Leczenie i profilaktyka

W przypadku wystąpienia objawów konieczna staje się konsultacja z lekarzem laryngologiem. Przerost migdałków leczony może być różnymi metodami, w zależności od nasilenia objawów oraz wieku pacjenta. U dzieci, przerost migdałków ustępuje samoistnie z wiekiem i nie zawsze konieczna staje się interwencja chirurgiczna. Lekarz laryngolog zaordynować może leczenie glikokortykosteroidami donosowymi, które mają na celu wywołanie obkurczenia tkanki. Jeżeli terapia farmakologiczna nie przynosi spodziewanych efektów i objawy stają się uciążliwe, konieczne jest usunięcie migdałka gardłowego lub plastyka migdałków podniebiennych.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nadmiernego przerostu migdałków, warto zadbać o zmniejszenie częstotliwości występowania infekcji górnych dróg oddechowych u dziecka, poprzez odpowiednią dietę oraz podawanie witamin w okresie wzmożonych zachorowań. Należy zadbać o ochronę dziecka przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego, który często staje się jedną z przyczyn nadmiernej reakcji migdałków u dziecka.

W Centrum Medycznym Alfamedica konsultacje prowadzi laryngolog dziecięcy. Wizyty umawiać można pod numerem telefonu: 781 754 455.

Przerost migdałków – laryngolog dziecięcy.

Comments are closed.