Chirurgia Dziecięca

Chirurgia dziecięca, to dział medycyny zajmujący się zabiegowym leczeniem schorzeń u niemowląt i dzieci do 18 roku życia. Skupia specjalistów z zakresu chirurgii o szerokiej wiedzy medycznej, pozwalającej na przeprowadzanie operacji zarówno urologicznych, plastycznych jak i dotyczących m.in. różnego rodzaju przepuklin. Specjalista chirurgii dziecięcej musi posiadać także umiejętności psychologiczne, pozwalające nawiązać odpowiedni kontakt z małym Pacjentem, który może okazać się niezbędny nawet w trakcie wykonywania zabiegu.

Koordynatorem zabiegów jest Pani Klementyna Zjawiona:

tel.: 609 558 090 (8:00 -17:00 od poniedziałku do piątku)
e-mail: zabiegi@alfamedica.med.pl

Poradnia chirurgii dziecięcej -> kliknij.

Opinie naszych pacjentów

Wykonywane zabiegi:

Operacja stulejki u dziecka w znieczuleniu ogólnym – zabieg poszerzenia ujścia otworu napletka w przypadku jego nadmiernego zwężenia. Polega na wykonaniu podłużnego nacięcia wzdłuż prącia w celu wykonania plastyki napletka u dziecka i nadanie mu odpowiedniej formy. Miejsce cięcia zszywa się w specjalny sposób, aby blizna była jak najmniejsza. Cały zabieg trwa około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Operacja wnętrostwa u dziecka (niezstąpienie jądra u dziecka, wędrujące jądro u dziecka) – jest to zabieg mający na celu wyeliminowanie wady rozwojowej u noworodków (wnętrostwo najczęściej stwierdzane jest u wcześniaków. Polega ona na nieprawidłowym położeniu jądra lub obu jąder, które nie zeszły po okresie 3 miesięcy do worka mosznowego, a pozostają w jamie brzusznej. Sytuacja taka wymaga interwencji chirurgicznej, ponieważ skutkować może niepłodnością w dorosłym życiu. Wnętrostwo u dziecka najczęściej spowodowane jest występowaniem przepukliny pachwinowej. Operację wędrującego jądra u dziecka przeprowadza się najczęściej miedzy 6, a 18 miesiącem życia.
Podcięcie wędzidełka prącia u dziecka – wędzidełko, to cienki kawałek tkanki łączący żołądź penisa z napletkiem. U zdrowej osoby jej długość jest odpowiednia, aby dokonać swobodnego zsunięcia napletka. Jednak u niektórych osób wędzidełko prącia jest zbyt krótkie, co powoduje powstawanie dyskomfortu oraz bólu. Nieprawidłowa budowa wędzidełka może być wrodzona lub nabyta na skutek urazów mechanicznych lub stanów zapalnych, które wywołały zbliznowacenie tkanki. Podcięcie wędzidełka penisa u dziecka wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. W jego czasie lekarz wykonuje nacięcie wędzidełka i zszywa je w sposób umożliwiający właściwe funkcjonowanie. Po zabiegu Pacjent wypisywany jest do domu. Rekonwalescencja trwa około 3 tygodni.
Podcięcie wędzidełka języka u dziecka (frenotomia u dziecka) – zabieg wykonywany w sytuacji, kiedy wędzidełko podjęzykowe jest zbyt krótkie, powodując problemy z prawidłową mową, przełykaniem, czy spożywaniem pokarmów. Podcięcie wędzidełka wykonać można już u kilkotygodniowego niemowlęcia. Pacjent może spożywać posiłki już po około 2 godzinach od wykonania zabiegu.
Usuwanie brodawek u dziecka – choć brodawki i dziecka zwykle nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia Pacjenta, to często po konsultacji ze specjalistą podejmowana jest decyzja o ich usunięciu. Powstawanie brodawek u dzieci wiąże się z działalnością wirusa HPV. W medycynie istnieje wiele metod ich usuwania, w zależności od struktury, miejsca występowania i stopnia infekcyjności. Interwencja chirurgiczna wybierana jest najczęściej w przypadku, kiedy istnieje choćby niewielkie ryzyko, że zmiana skórna ma charakter chorobowy. Wycięcie wykonywane jest wraz z tzw. korzeniem, co uniemożliwia wystąpienie nawrotu.
Klinowa resekcja wrastającego paznokcia u dziecka – wrastanie płytki paznokciowej u dzieci w wał paznokciowy jest skutkiem urazów mechanicznych, choroby, noszenia niewygodnego obuwia lub długoletniego, niewłaściwego obcinania. Prowadzić może do krwawienia, powstawania stanu zapalnego oraz bólu podczas chodzenia. Problem dotyczyć może zarówno dzieci jak i dorosłych. Jedną z metod leczenia jest chirurgiczna klinowa resekcja.
Leczenie ran przewlekłych u dziecka – z raną przewlekłą u dziecka mamy do czynienia, kiedy nie następuje jej gojenie w sposób fizjologiczny. Proces gojenia jest wydłużony w czasie. Często towarzyszy mu infekcja. Rany przewlekłe u dzieci bardzo często wynikają z powikłań cukrzycowych (tzw. stopa cukrzycowa), mogą przyjmować też charakter odleżyn po długotrwałym unieruchomieniu Pacjenta. Sposób leczenia ran przewlekłych u dziecka zależy od ich charakteru i powodu wystąpienia, a dobierany jest przez lekarza specjalistę.
Leczenie oparzeń u dziecka – oparzenie, jest to uszkodzenie naskórka na skutek działania energii cieplnej lub elektrycznej. Ryzyko wystąpienia poparzenia w dużym stopniu dotyczy dzieci. Już temperatura powyżej 70 stopni powoduje całkowite zniszczenie skóry. Gorąca temperatura doprowadzić może do ścięcia białek, czy nieodwracalnej martwicy. W zależności od rodzaju i głębokości uszkodzenia, oparzenie u dziecka może powodować objawy ogólnoustrojowe, związane z płucami, nerkami czy sercem. Lekarz dokonuje oceny stopnia oparzenia, jego głębokości oraz zalecić może dodatkowe badania laboratoryjne, w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń. W przypadku poważniejszych oparzeń u dzieci konieczne może okazać się chirurgiczne oczyszczenie, poprzez usunięcie martwiczych tkanek, a nawet przeszczep skóry.
Operacja przepukliny pępkowej u dziecka – przepuklina pępkowa u dziecka, to sytuacja, kiedy znajdujące się w jamie brzusznej tkanki ulegają przemieszczeniu i wychodzą przez pierścień pępkowy do sznura pępowinowego. Najczęściej schorzenie to występuje u niemowląt, kiedy szybko rosnące jelito nie ma wystarczająco miejsca. Po kilku tygodniach, powinno ono wrócić na swoje miejsce, a pierścień ulec stopniowemu zmniejszeniu, aż do całkowitego zamknięcia. Niekiedy proces ten zostaje zatrzymany. Przypadłość odnotowuje się u kilkunastu procent niemowląt. Zdecydowanie częściej u wcześniaków.
Operacja przepukliny pachwinowej u dziecka – przepuklina pachwinowa u dziecka, to częste schorzenie, które pogłębia się wraz z wiekiem. Diagnozowana najczęściej u noworodków. Przyczyną powstawania przepukliny pachwinowej u dzieci są zwykle wady rozwojowe. Manifestuje się ona w postaci niewielkiego guzka uwydatniającego się podczas wysiłku fizycznego i zwykłych codziennych czynności. Przepuklina pachwinowa to niezarośnięty uchyłek otrzewnej, która wyściela od środka jamę brzuszną. Schorzenie wymaga  usunięcia chirurgicznego.
Operacja przepukliny kresy białej u dziecka – przepuklina kresy białej u dziecka bywa często mylona z przepukliną pępkową, gdyż dotyczy ona nadbrzusza. Dzieci stanowią grupę szczególnie narażoną na to schorzenie, z uwagi na nieukształtowane w pełni mięśnie brzucha. Przepuklina kresy białej kilkukrotnie częściej dotyka chłopców. Najczęściej wykrywana jest w wieku przedszkolnym. Wymaga leczenia chirurgicznego.
Usunięcie wodniaka jądra u dziecka – wodniak jądra u dziecka, to choroba polegająca na nagromadzeniu się płynu wokół jądra. Na skutek tego worek mosznowy zwiększa swoje rozmiary. Przypadłość nie wiąże się wprawdzie z odczuwaniem bólu, ale znaczne rozmiary worka mosznowego mogą utrudniać chodzenie i wykonywanie codziennych czynności, a nieleczony wodniak jądra u dziecka może prowadzić do niepłodności. Wodniaki jąder mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty na skutek urazów mechanicznych, stanów zapalnych, czy powikłań pooperacyjnych. Leczenie polega na usunięciu płynu i zamknięciu połączenia pomiędzy błoną wyścielającą jamę brzuszną, a osłonkami jąder.
Operacja przetok szyjnych u dziecka – przetoka szyjna u dziecka, to zaburzenie wynikające z nieprawidłowości rozwoju płodu. Polega ona na połączeniu dwóch narządów. W miejscu jej wystąpienia najczęściej wytwarzają się torbiele. Nie zawsze jednak jest ona widoczna na powierzchni szyi. Niekiedy przetoka u dziecka może być skierowana na zewnątrz i wiązać się z wydzielaniem śluzu lub ropy na powierzchni szyi.
Ginekomastia u dziecka – jest to przerost gruczołów piersiowych u chłopców, objawiający się rozrostem tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych. W celu pozbycia się nadmiaru tkanki konieczne staje się jej chirurgiczne usunięcie. Nie należy mylić ginekomastii u dziecka z tzw. lipomastią, gdzie za rozrost piersi odpowiada nagromadzenie się tkanki tłuszczowej. Przyczyną powstawania może być niewłaściwa gospodarka hormonalna, wynikająca z niewłaściwej pracy tarczycy, nadnerczy, czy przysadki mózgowej. Ginekomastia u dzieci może być także wynikiem przyjmowania leków.
Usuwanie zmian guzowatych piersi u dziecka – guzki piersi u dziecka zawsze budzą spory niepokój. Zdecydowana większość z nich ma jednak charakter zmian łagodnych. Wynikać mogą ze stanu zapalnego, powstania naczyniaka krwionośnego lub limfatycznego, być następstwem urazu mechanicznego, bądź przyjmować formę gruczolakowłókniaków, będących niezłośliwym nowotworem.
Usuwanie torbieli i ganglionów u dziecka – ganglion, to sprężysty guz zawierający galaretowaty płyn, będący objawem np. degeneracji więzadeł. Wystąpić może m.in. w obrębie nadgarstka i wynikać z przeciążeń, urazów lub predyspozycji wrodzonych. Torbiele u dziecka, to zamknięte wnęki kapsułkowe o różnorakiej zawartości. Mogą przyjmować formę nagromadzenia płynu w dole podkolanowym (tzw. torbiel Bakera). W zależności od ich rodzaju, wielkości i uciążliwości mogą być usunięte chirurgicznie.
Leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych u dziecka – nie wszystkie naczyniaki u dziecka wymagają leczenia. Jednym ze wskazań jest tutaj ich budowa oraz lokalizacja. Niektóre bowiem stanowić mogą spory defekt kosmetyczny lub wiązać się z ryzykiem powikłań. Nawet jeśli naczyniak u dziecka nie kwalifikuje się do natychmiastowego leczenia, to należy go stale obserwować.
Chirurgiczne oczyszczanie rany u dziecka – zabieg mający na celu oczyszczenie rany z komórek martwiczych, mający na celu przyspieszenie naturalnego procesu gojenia i ułatwienie regeneracji tkanki skórnej.

Najnowsze aktualności

Cennik usług

Operacja stulejki w znieczuleniu ogólnym

Cena: od 4 000 zł

Operacja wnętrostwa

Cena: od 5 000 zł

Podcięcie wędzidełka prącia

Cena: od 2 500 zł

Podcięcie wędzidełka języka

Cena: od 500 zł

Usuwanie brodawek

Cena: od 300 zł

Klinowa resekcja wrastającego paznokcia

Cena: od 600 zł

Leczenie ran przewlekłych

Cena: od 300 zł

Leczenie oparzeń

Cena: od 300 zł

Przepukliny pachwinowe, kresy białej

Cena: od 5 000 zł

Przepukliny pępkowe

Cena: od 4 700 zł

Wodniaki jądra

Cena: od 4 000 zł

Ginekomastia

Cena: od 8 000 zł

Biopsje cienkoigłowe tarczycy, piersi

Cena: od 400 zł

Biopsje gruboigłowe piersi

Cena: od 600 zł

Chirurgiczne oczyszczanie rany

Cena: od 150 zł

Usuwanie torbieli, ganglionów – w tym torbieli Bakera (podkolanowej)

Cena: od 2 200 zł

Plastyka blizn pooperacyjnych

Cena: od 300 zł

Usuwanie zmian barwnikowych, tłuszczaków, włókniaków, torbieli włosowatych

Cena: od 600 zł

Ostateczna cena zostanie przedstawiona po konsultacji medycznej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.