Borelioza to kontrowersyjna choroba wywołana przez krętki boreliozy. Jest najczęściej występującą chorobą odkleszczową, a paradoksalnie najcięższą do zdiagnozowania. Lekceważenie jej objawów, często nieoczywistych, może mieć zgubny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

 

Objawy boreliozy bywają różnorodne, nie wskazują jednoznacznie na daną jednostkę chorobową zwłaszcza, że występuje ona w formie fazowej, a oznaki mogą ulegać zmianie w zależności od stadium choroby. Osoba ugryziona przez kleszcza często ignoruje pierwszy symptom, którym jest rumień, gdyż występuje on w trudno dostępnych miejscach na ciele lub może nie wystąpić w ogóle. Często w początkowej fazie choroby występują objawy grypopodobne, które mogą być mylone z infekcją wirusową.

 

Czy to borelioza?

 

Pomylić się nie jest trudno. Niejednokrotnie dolegliwości występujące u danego pacjenta wskazują na choroby o innym podłożu. Borelioza jest chorobą wielonarządową, jej niejednoznaczne objawy można pomylić z błahym przeziębieniem, ale i dużo poważniejszym schorzeniem. Nierzadko mogą one wskazywać na porażenia nerwowe, wady serca, zapalenia stawów, a nawet choroby psychiczne.

 

O czym zatem należy pamiętać wybierając się na przechadzkę po lesie, czy wypoczynek na łonie natury?

 

Niezwykle ważna jest świadomość, że aktywność kleszczy nie przypada jedynie na okres letni ale natknąć się na nie możemy zarówno w okresie wiosennym, jak i zimowym. Dlatego istotne jest, aby pamiętać  o odzieży i obuwiu, które chronić nas będą przed ekspozycją na owady.

Jeśli jednak nie udało nam się uniknąć ugryzienia, powinniśmy udać się do placówki medycznej w celu usunięcia kleszcza. Nieusunięty w całości kleszcz przyniesie nam jeszcze więcej szkody, gdyż w jego ślinie oraz zawartości przewodu pokarmowego znajdować się mogą bakterie wywołujące boreliozę.

Rozpoznanie choroby nie jest proste, jednak pewne dolegliwości powinny zwrócić naszą uwagę         i zwiększyć czujność:

  • występujące bóle stawów
  • obrzęki stawów
  • przewlekłe zmęczenie
  • napięciowe bóle głowy
  • objawy przeziębienia pojawiające się po ugryzieniu kleszcza

 

      Co należy zrobić kiedy wystąpią ewentualne symptomy boreliozy, a jednostki chorobowe o innym podłożu zostaną wykluczone?

 

W celu potwierdzenia choroby należy zgłosić się na badanie do placówki diagnostycznej. Boreliozę można potwierdzić przy pomocy metod laboratoryjnych. Bezpośrednie metody pozwalają na kliniczne rozpoznanie choroby  poprzez wykrywanie krętków boreliozy w badanym materiale, natomiast techniki pośrednie umożliwiają pomiar odpowiedzi immunologicznej na antygeny bakterii. Szybka i skuteczna diagnostyka w przypadku tej jednostki chorobowej jest niezmiernie ważna, ponieważ wiele chorób odkleszczowych rozwija się w organizmie równocześnie. Prowadzi to do koinfekcji co sprawia, że leczenie jest trudniejsze, a rekonwalescencja znacznie wydłużona w czasie.

 

          Jak zatem wygląda leczenie?

 

Niestety jest ono długie i żmudne. W leczeniu boreliozy stosowana jest długotrwała antybiotykoterapia dobrana indywidualnie do danego pacjenta. Preparaty te niszcząc florę bakteryjną mogą doprowadzić do grzybicy, dlatego tak istotna jest również dieta. Na czas stosowanej terapii korzystne może się okazać ograniczenie węglowodanów, cukrów, produktów spożywczych na bazie drożdży. Niezmiernie istotna jest również suplementacja witamin, których przyswajanie jest w dużej części zahamowane poprzez stosowaną antybiotykoterapię.

 

Przejdź do zakładki Poradnia Chorób Zakaźnych – dr n.med. Lucjan Kępa, specjalista leczenia boreliozy: https://www.alfamedica.med.pl/lucjan-kepa/

Comments are closed.