Przepuklina – rodzaje, objawy i leczenie.

Z wystąpieniem przepukliny mamy do czynienia w sytuacji, w której organy wewnętrzne przedostają się przez mięśnie lub tkankę tworząc uwypuklenie na powierzchni ciała. W poniższym artykule wskażemy, które miejsca są najbardziej narażone na powstanie przepukliny, jaki jest powód jej powstania oraz poruszymy kwestię leczenia tego częstego schorzenia.

Przepuklina powstaje najczęściej w okolicach jamy brzusznej. Może pojawić się u każdego, niezależnie od płci i wieku, choć częściej diagnozowana jest u mężczyzn. Szacuje się, że problem ten spotyka blisko 20% populacji.

Rodzaje przepuklin

Przepuklina pachwinowa, to najczęstsza forma choroby, występująca w około 70% przypadków. Powstaje ona z powodu nieprawidłowego działania mięśnia, który nie zamyka dostatecznie otworu, skutkując powstaniem uwypuklenia w pachwinie lub mosznie. Swoim wyglądem przypomina guzek. Ten typ przepukliny występuje częściej u chłopców i mężczyzn, co związane jest z procesem schodzenia jąder w wieku dziecięcym. Wybrzuszenie może mieć charakter stały lub pojawiać się w czasie wysiłku lub kaszlu. Jego występowanie wiąże się nie tylko z dyskomfortem ale również bólem.

Przepuklina rozworu przełykowego, to sytuacja w której organy z jamy brzusznej wystają poprzez przeponę do klatki piersiowej. Schorzenie to dotyka zwykle osób starczych lub kobiet w ciąży. Jednym z objawów jest powtarzający się refluks żołądkowy, a więc cofanie się treści żołądkowej do przełyku, wywołujące odczucie pieczenia.

Przepuklina pępkowa, występuje głównie u dzieci i niemowląt, kiedy jelita wystają w okolicy pępka, tworząc charakterystyczne wybrzuszenie. Najłatwiej zaobserwować ten problem podczas płaczu dziecka.

Przepuklina brzuszna, występuje w sytuacji osłabienia mięśni brzucha, przez które uwypuklają się organy wewnętrzne. Może mieć ona charakter wrodzony, ale najczęściej powstaje na skutek nadmiernego wysiłku.

Przyczyny powstawania przepukliny

Nie ma jednoznacznych powodów, które skutkują wytworzeniem się przepukliny. Wśród czynników ryzyka na pewno wymienić należy wiek oraz płeć, ale również:

częste zaparcia,
otyłość,
nadmierny wysiłek fizyczny,
palenie tytoniu,
nieprawidłową dietę,
uporczywy kaszel,
niezstąpienie jądra,
powiększoną prostatę.

Leczenie przepukliny

Złagodzenie objawów choroby uzyskać możemy przede wszystkim poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Istotne w tym przypadku jest zwiększenie ilości spożywanego błonnika, co zniweluje kłopot z zaparciami, a także spożywanie mniej pikantnych dań, dzięki czemu unikniemy nadmiernego pieczenia przełyku w przypadku przepukliny tego organu. Metody te nie pozwolą nam jednak uporać się z problemem. Leczenie przepukliny wymaga wizyty u lekarza specjalisty, który zaordynuje odpowiedni zabieg. Wyjątkiem od reguły, jest przepuklina pępkowa, która może sama zniknąć do 5 roku życia.

Przepuklinę najczęściej leczy się operacyjnie – laparoskopowo, endoskopowo lub na otwartej jamie brzusznej. Odpowiednia metoda leczenia ustalana jest z chirurgiem podczas konsultacji. Bezpośrednio po zabiegu, należy unikać wysiłku fizycznego, aby nie spowodować nawrotu choroby.

Konsultacje oraz zabiegi z zakresu leczenia przepukliny, wykonywane są w Centrum Medycznym Alfamedica w ramach funkcjonowania Poradni Chirurgii Ogólnej. Lekarzem specjalizującym się w tego rodzaju schorzeniach, jest lek. Piotr Kamkow.

Umów wizytę → kliknij.

Comments are closed.