Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba układu pokarmowego. Objawia się wystąpieniem stanu zapalnego w obrębie jelita grubego. Zapalenie powoduje powstawanie zmian wrzodziejących w okrężnicy i/lub odbytnicy.

Geneza powstawania choroby nie jest do końca rozpoznana. Kiedyś wiązano ją z niewłaściwą dietą i stresem. Dzisiaj wiadomo już, że czynniki te, choć mogą zwiększać ryzyko zachorowania, nie są bezpośrednią przyczyną. Przewiduje się, że do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego dochodzi na skutek nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego, które może wynikać z przyczyn genetycznych. Nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna na obecność wirusów i bakterii jest skierowana również w stronę komórek przewodu pokarmowego, powodując ich obumieranie i powstawanie owrzodzeń. Choroba dotyka osób w każdym wieku, niezależnie od płci.

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Do najczęstszych symptomów świadczących o chorobie należą:

biegunka z krwią,
wielokrotne dzienne wypróżnienia połączone z wydalaniem gazów,
wzdęcia brzucha,
skurcze jelit,
kał różnej konsystencji z domieszką krwi, śluzu oraz wydzieliny ropnej,
nawracające stany podgorączkowe,
utrata łaknienia.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może prowadzić również do powstawania stanów zapalnych w obrębie stawów, osłabienia struktury kostnej, zapalenia dróg żółciowych, a nawet problemów skórnych, takich jak rumień guzowaty. Choroba może powodować także problemy okulistyczne: zapalenie tęczówki oraz nadtwardówki.

Jak zdiagnozować wrzodziejące zapalenie jelita?

Lekarz w celu zdiagnozowania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego może zlecić wykonanie badania kału, aby wykluczyć infekcję bakteryjną jako przyczynę wystąpienia objawów. Głównym badaniem pozwalającym z całą pewnością stwierdzić wystąpienie schorzenia jest badanie endoskopowe czyli kolonoskopia. Podczas badania lekarz może nie tylko postawić diagnozę, ale również ocenić skalę problemu, umiejscowienie stanu zapalnego oraz pobrać wycinki do badań histopatologicznych.

Kolonoskopia

Kolonoskopia, to badanie pozwalające na dokładną obserwację jelita grubego. Przyrząd składa się z długiego, giętkiego przewodu zakończonego kamerą, który wprowadzony zostaje do wnętrza jelita poprzez odbyt. Obraz z kamery wyświetlany jest na bieżąco na monitorze, zapewniając lekarzowi podgląd w czasie rzeczywistym. Kolonoskop składa się z kilku kanałów umożliwiających zarówno przemycie kamery, wpompowanie powietrza pozwalające na rozciągnięcie ścian jelita oraz odessanie płynnej treści z jelita. Podczas badania możliwe jest pobranie wycinków do badań laboratoryjnych. Badanie odbywa się z znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w zależności od życzenia pacjenta i decyzji lekarza.

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Leczenie choroby opiera się na środkach farmakologicznych oraz wprowadzeniu odpowiedniej diety. Na początek zalecane jest spożywanie posiłków w formie płynnej w małych ilościach, aby doprowadzić do ustąpienia biegunki. Pomocne mogą okazać się również środki uspokajające, działające przeciw nerwicowo. W skrajnych przypadkach może wystąpić konieczność interwencji chirurgicznej i usunięcia fragmentu jelita. Terapia stosowana w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita ma na celu łagodzić, a nawet całkowicie hamować niepożądane objawy. Specjaliści twierdzą jednak, że całkowite wyleczenie tej choroby nie jest do końca możliwe.

Pracownia endoskopowa -> kliknij.

Comments are closed.