Wypuklina kręgosłupa, to wysunięcie części dysku mogące skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami, a nawet prowadzić do groźnych komplikacji jak przepuklina krążka międzykręgowego (wypadnięcie dysku). W zależności od poziomu zaawansowania i konkretnego przypadku można stosować różne metody leczenia, od zachowawczych jak rehabilitacja po zabiegi neurochirurgiczne.

Krążek międzykręgowy, zwany potocznie dyskiem, to struktura anatomiczna zlokalizowana pomiędzy kręgami kręgosłupa. Składa się z jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego. Stanowi on element segmentu ruchowego. Przeciążenie lub uraz może spowodować przesunięcie wewnętrznej części krążka. Jeżeli nie zostaje przerwana część włóknista, to mamy do czynienia z wypukliną. Jest to pierwsza faza, która nie zawsze musi wiązać się ze znaczącymi dolegliwościami. Najczęściej towarzyszy jej powstanie stanu zapalnego. Na tym etapie choroby bardzo często wystarczające jest leczenie zachowawcze, jak rehabilitacja. Nieleczona wypuklina może się pogłębić prowadząc do wysunięcia jądra miażdżystego poza pierścień włóknisty. Schorzenie takie nazywa się przepukliną krążka międzykręgowego (potocznie wypadnięcie dysku).

Wypadnięcie dysku – przyczyny

Wraz z wiekiem zmianie ulegają struktury kręgowe. Dochodzi do spłaszczenia i dehydratacji krążków. Tego typu zmiany zwyrodnieniowe mogą, w połączeniu z innymi czynnikami, prowadzić do przemieszczeń i uszkodzeń. Wśród czynników sprzyjających zmianom patologicznym wymienić można palenie tytoniu, nadwagę, niewłaściwą dietę oraz nieprawidłową pozycję w czasie pracy. Najczęściej bezpośrednim przyczynkiem wypadnięcia dysku jest uraz mechaniczny oraz przeciążenie kręgosłupa.

Przepuklina krążka międzykręgowego – objawy i diagnostyka

Objawami świadczącymi o problemach z dyskiem mogą być:

ból kręgosłupa,
ból pleców nasilający się podczas ruchu, wysiłku, kaszlu, czy kichania,
zaburzenia czucia,
drętwienie i mrowienie kończyn.

Diagnostyka lekarska opiera się na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, w celu określenia czynników ryzyka i możliwych przyczyn wystąpienia dolegliwości. W celu przeprowadzenia dokładnej diagnozy niezbędne jest wykorzystanie metod badań obrazowych. Umożliwiają one określenie źródła problemów z kręgosłupem, stopień ich zaawansowania i zaordynować odpowiednie leczenie.

Wypadnięcie dysku – leczenie

W sytuacji, w której doszło do przesunięcia krążka międzykręgowego objawiającego się bólem, powinno się zająć wygodną pozycję siedzącą, aby nie zaostrzać objawów. Istotny jest odpoczynek i wizyta u specjalisty w celu przeprowadzenia diagnozy. Leczenie obejmować może zabiegi fizjoterapeutyczne, przyjmujące charakter ćwiczeń mających na celu stopniowe wygaszanie objawów poprzez doprowadzenie do centralizacji krążka. Ćwiczenia mogą poprawić zakres możliwych do wykonania ruchów oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Neurochirurg najczęściej stosuje u pacjentów środki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub sterydy. Pomagają one wyeliminować dolegliwości i przyspieszają powrót do zdrowia.
W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego, które może mieć miejsce w zaawansowanych przypadkach pacjent kwalifikowany jest do zabiegu neurochirurgicznego.

Discektomia i mikrodiscektomia

Jedną z najczęściej stosowanych procedur w chirurgii kręgosłupa jest discektomia. Jest to zabieg wycięcia krążka międzykręgowego. Najczęściej nie usuwa się pierścienia włóknistego, a jedynie jądro miażdżyste. Wycięcie fragmentu dysku, który powoduje ucisk na korzeń nerwowy pozwala na wyeliminowanie silnego bólu, promieniującego do kończyn. Chirurgii kręgosłupa nie stosuje się u pacjentów, u których dolegliwości trwają krócej niż 3 miesiące, a ból nie ma charakteru promieniującego do kończyn dolnych. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, w ułożeniu na brzuchu. Dojście do kanału kręgowego neurochirurg uzyskuje poprzez 2-5 cm nacięcie skóry. Następnie przeprowadza precyzyjne usunięcie fragmentu dysku i zszywa tkanki. Cały proces trwa około godziny.

Szczególnym rodzajem discektomii jest tzw. mikrodiscektomia. Jest to zabieg przeprowadzany z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Uzyskane w ten sposób powiększenie umożliwia chirurgowi przeprowadzenie czynności przez mniejsze nacięcie. Zabieg może być przeprowadzony również z wykorzystaniem aparatury endoskopowej, gdzie narzędzia i kamera wprowadzane są poprzez niewielkiej średnicy rurki. W takiej sytuacji nacięcie może być mniejsze niż 2 cm.

W Centrum Medycznym Alfamedica działa Poradnia Neurochirurgii oraz przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi w leczeniu kręgosłupa, m.in. discektomia, mikrodiscektomia, termolezja.

Poradnia Neurochirurgii – kliknij.
Neurochirurgia Szpital – kliknij.

Comments are closed.