Zaburzenia krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia krwi, to pewna grupa dolegliwości, mogących mieć różne źródło pochodzenia i charakter. Za krzepnięcie krwi odpowiadają płytki krwi, czynniki krzepnięcia w osoczu oraz ściany naczyń krwionośnych. Wystąpienie nieprawidłowości, w którymś z wymienionych elementów, prowadzić może do powstawania zaburzeń. Wyróżniamy ich dwie podstawowe grupy:

  • skazy zakrzepowo-zatorowe
  • skazy krwotoczne

Krew, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, musi osiągać płynność przepływu. Niezbędne jest także krzepnięcie w przypadku przerwania układu. Problemy w zakresie krzepnięcia krwi, wynikać mogą z wad wrodzonych, jak i nabytych.

Skazy krwotoczne

Schorzenie może objawiać się nadmierną skłonnością do krwawień. Zaobserwować można ją np. podczas mycia zębów, menstruacji, oddawania moczu. Charakterystyczne jest również częste powstawanie siniaków i krwiaków na ciele. Zaburzenie to może być następstwem przebytej choroby zakaźnej, spowodowane przyjmowanymi lekami czy kontaktem z substancjami chemicznymi. Może także towarzyszyć nam od najmłodszych lat, będąc uwarunkowane genetycznie. Powodem problemów ze słabą krzepliwością najczęściej jest skaza płytkowa, czyli sytuacja, w której stwierdzony jest ich wyraźny niedobór. Spowodowana może być np. dysfunkcją szpiku, białaczką, niedoborem witaminy B12, czy kwasu foliowego. Skaza osoczowa może mieć charakter wrodzony np. wywołany hemofilią. Wynikać może również z choroby wątroby, która nie spełnia swojej roli w procesie wytwarzania witaminy K. Skazy naczyniowe wynikają z nieprawidłowości w budowie naczyń i spowodowane mogą być np. niedoborem witaminy C, defektami wrodzonymi, czy radioterapią.

Postawienie jednoznacznej diagnozy wymaga nie tylko wizyty u specjalisty, ale również przeprowadzenia szeregu badań laboratoryjnych. Niemniej jednak lekarz już na początku może zastosować skuteczne leczenie niepożądanych objawów, by docelowo zniwelować przyczyny problemów z krwią.

Nadkrzepliwość

Trombofilia (bo taką nazwę nosi ta przypadłość) to niebezpieczna sytuacja, na skutek której powstają skrzepy wewnątrz naczyń krwionośnych, hamując swobodny przepływ krwi. Zakrzepnięta krew może oderwać się od ściany naczynia i swobodnie przemieszczać się po organizmie, powodując blokadę naczyń i w konsekwencji niedokrwienie narządów. Tego typu zaburzenia krzepliwości mogą być spowodowane np. mutacją genową, nowotworem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, wrzodzejącym zapaleniem jelita, białaczką, niewydolnością nerek, niedoczynnością tarczycy. Czynnikami ryzyka, które mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepów u osób cierpiących na trombofilię, mogą być: ciąża i połóg, długotrwałe unieruchomienie np. podczas podróży lotniczej, zaawansowany wiek, palenie papierosów oraz terapie hormonalne.

Leczenie opiera się głównie na przyjmowaniu specjalnych leków rozrzedzających krew i zmniejszających skłonność do jej nadmiernego krzepnięcia.

W Centrum Medycznym Alfamedica działa Poradnia Hematologiczna, w której specjaliści zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób krwi i układu krwionośnego. Wizyty umawiać można pod numerem telefonu: 781 754 455

Comments are closed.