Znamiona, przebarwienia a opalanie. Jak bezpiecznie odpocząć na plaży?

Okres wakacyjny to idealny czas na skorzystanie z kąpieli słonecznych. Piękna pogoda poprawia samopoczucie, opalenizna podkreśla urodę, a ekspozycja na słońce zapewnia syntezę witaminy D3. Jednak korzystanie z uroków opalania ma też swoją ciemną stronę. Na co należy uważać wystawiając skórę na promieniowanie UV?

Skóra stanowi barierę ochronną organizmu przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Zawarty w niej barwnik- melanina zabezpiecza komórki ciała przed promieniowaniem. Bezpieczne opalanie niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Pobudzona zostaje produkcja serotoniny,  która skutecznie poprawia nastrój, a witamina D, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego jest w większej części syntetyzowana przy udziale promieni słonecznych.

Jakie zatem niebezpieczeństwa wynikać mogą z nadmiernej ekspozycji na słońce?

Częstym negatywnym skutkiem jest występowanie przebarwień na skórze. Powodem tego zjawiska są zaburzenia w funkcjonowaniu komórek produkujących melaninę. Właśnie ten barwnik jest odpowiedzialny za zmianę barwy skóry na ciemniejszą po kąpieli słonecznej, dlatego plamy najczęściej występują w miejscach najbardziej narażonych na ekspozycję promieni tj. na twarzy, dekolcie czy dłoniach. Niektóre przebarwienia nie są bezpośrednio związane z promieniowaniem ultrafioletowym ale mogą powstać pod wpływem foto-alergicznej reakcji. Pewne substancje obecne we krwi, pod wpływem światła powodują powstawanie plam na skórze.

Skutkiem nadmiernego opalania się przez lata może być powstawanie tzw. plam starczych.  Jest to niezłośliwy nowotwór skóry będący wytworem nacieku melanocytów. Niestety może wystąpić też w formie złośliwej, w postaci tzw. plamy soczewicowatej, usytuowanej najczęściej na policzku.

Najgroźniejszą z możliwych konsekwencji jest czerniak, nowotwór skóry o znacznym stopniu złośliwości, często przerzutujący. Zazwyczaj pojawia się on w postaci nowo powstałych znamion skórnych ale może się rozwinąć również na tych już istniejących. Promieniowanie słoneczne jest najczęstszym czynnikiem środowiskowym powodującym kancerogenezę.

Ekspozycja komórek skóry na promienie słoneczne powoduje zmiany w obrębie materiału genetycznego, błon komórkowych i białek.

Zatem jakie objawy naszego organizmu mogą wskazywać na chorobę, którą w Polsce diagnozuje się u przeszło 2 tys. osób rocznie?

Ważne jest aby obserwować znamiona, które występują na naszej skórze. Do wizyty u lekarza dermatologa powinien skłonić nas fakt, że znamię w ostatnim czasie znacznie się powiększyło, a jego kształt nie jest regularny, zmieniło barwę, powoduje ból, dyskomfort czy krwawienie. Raz do roku zalecana jest profilaktyczna wizyta u lekarza specjalisty, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu oceni stan naszej skóry.

Najważniejsza jest wczesna diagnostyka! Czerniak posiada dużą zdolność rozprzestrzeniania się poprzez układ krwionośny i naczynia chłonne tworząc przerzuty.

Według lekarzy dermatologów zdrowe opalanie nie istnieje. Trudno jednak odmówić sobie chwili relaksu w ciepłych promieniach słońca, tym bardziej po długiej zimie. Wówczas trzeba pamiętać o środkach ostrożności, dzięki którym unikniemy oparzeń słonecznych i spędzimy przyjemny urlop. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających filtry UV, których rodzaje z łatwością dobierzemy do fototypu własnej skóry. Należy brać pod uwagę, że kąpiele w wodzie zmniejszają skuteczność specyfiku i aplikację trzeba powtarzać. Najlepiej unikać ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach południowych, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na oparzenia.

Wypoczywanie na plaży oraz zażywanie kąpieli słonecznych jest idealną formą wypoczynku, pamiętajmy jednak by urlop był nie tylko przyjemny ale i bezpieczny.

Comments are closed.