Biopsja tarczycy – kiedy warto ją wykonać?

Biopsja cienkoigłowa celowana aspiracyjna (BACC) jest badaniem najczęściej wykonywanym na zlecenie lekarza endokrynologa.
Endokrynologia zajmuje się przede wszystkim fizjologią oraz patologią układu hormonalnego, a także diagnozuje choroby tarczycy, zaburzenia okresu dojrzewania, choroby przysadki mózgowej czy problemy z niepłodnością.

Co to jest BACC i na czym polega badanie?

Biopsja cienkoigłowa tarczycy (BACC) jest małoinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które umożliwia ocenę guzków tarczycy. Podczas tej procedury pobierany jest materiał, którego badanie umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie toczącego się procesu nowotworowego.
Zdecydowana większość, bo przeszło 90 procent guzków tarczycy to zmiany łagodne, jednak wszelkiego rodzaju zmiany powinny zostać poddane ocenie specjalisty. Biopsja tarczycy zalecana jest także w przypadku zmian zapalnych tego organu oraz w celu opróżnienia torbieli.
Badanie BACC powinno być każdorazowo poprzedzone konsultacją lekarską.
Zabieg wykonywany jest cienką igłą o grubości od 0,4 do 0,6 mm. Polega na nakłuciu zmiany (guzka) i pobraniu materiału do badania histopatologicznego. Procedura wykonywana
jest pod kontrolą USG. Nie wymaga także wcześniejszych przygotowań oraz, co ważne
dla Pacjentów, jest praktycznie bezbolesna.

Kiedy należy zgłosić się do poradni endokrynologicznej oraz na biopsję tarczycy (BACC)?

Objawami, które powinny nas skłonić do wizyty u endokrynologa, świadczącymi
o możliwych zmianach patologicznych w obrębie tarczycy to przede wszystkim bolesność okolicy szyi oraz wyczuwalne palpacyjnie pojedyncze zmiany lub mnogie guzki w tarczycy. Wskazaniami do wykonania biopsji może być również wole, a także uwidocznione w badaniu ultrasonograficznym guzki niewyczuwalne w dotyku.
Na konsultację i badanie należy bezzwłocznie udać się w przypadku powiększania się guzka oraz powiększenia węzłów chłonnych.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania badania?

Istnieją, jednak jest ich naprawdę niewiele i zwykle uniemożliwiają wykonanie badania jedynie czasowo np. podczas toczącej się infekcji. Procedura jest małoinwazyjna
i niesie za sobą bardzo niewielkie ryzyko powikłań. Jednym z przeciwwskazań może być silny kaszel, który uniemożliwia precyzyjne nakłucie guzka, a także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych czy chorobowe zmiany skórne badanej okolicy.

Biopsje wykonywane w Centrum Medycznym Alfamedica: biopsja tarczycy, biopsja węzłów chłonnych, biopsja ślinianek, biopsja piersi

Comments are closed.