BORELIOZA. Niespecyficzne objawy- poważne konsekwencje

Borelioza, podstępna choroba, której początek daje niewinnie wyglądające ugryzienie. Nieleczona, bądź późno zdiagnozowana grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Powikłania boreliozy wpływają nie tylko na samopoczucie ale uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Choroba odkleszczowa wywołana przez krętki boreliozy jest chorobą wielonarządową o przebiegu fazowym i nawrotowym.

Objawów choroby jest bardzo dużo, a wiele z nich na pierwszy rzut oka mogłoby wskazywać na zupełnie inną jednostkę chorobową. Niejednoznaczne symptomy boreliozy często są przyczyną fałszywego rozpoznania m.in. stwardnienia rozsianego, depresji czy neuropatii.

Pierwszym objawem, który szczególnie powinien zwrócić naszą uwagę jest rumień pojawiający się w miejscu ugryzienia.

Czasami mogą mu towarzyszyć objawy grypopodobne, jednak jak podkreśla dr n. med. Lucjan Kępa, Konsultant Wojewódzki w zakresie chorób zakaźnych przyjmujący w Centrum Medycznym AlfaMedica Silesia North:
u człowieka pokąsanego może też nie być rumienia ani innych objawów, a borelioza się rozwinie. Wtedy istnieje ryzyko, że choroby długo nie zauważymy. Aż pojawią się bóle i obrzęki stawów, najczęściej kolanowych” (wypowiedź pochodzi z wywiadu publikowanego w Dzienniku Zachodnim z dnia 20.10.2015r.). Pełny tekst wywiadu: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/9008834,spor-lekarzy-jak-leczyc-borelioze,1,id,t,sa.html

Wspomniane objawy ustępują z reguły po kilku tygodniach, jeśli jednak w tym czasie borelioza nie zostanie zdiagnozowana może to spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Choroba ta powoduje szereg powikłań neurologicznych tj. boreliozowe zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, którym towarzyszą uciążliwe bóle głowy, gorączka, osłabienie organizmu, a nawet utrata czucia w kończynach.

Następstwem tej podstępnej choroby może być również zapalenie nerwu wzrokowego, które w konsekwencji powoduje zaburzenia widzenia.

Powikłania boreliozy występują jednak nie tylko na tle neurologicznym. Obciążone są również stawy, najczęściej duże tj staw kolanowy czy biodrowy. Nierzadko i te mniejsze zostają zajęte przez boreliozę. Charakterystyczny jest silny ból i uciążliwe parastezje.

Niejednokrotnie powikłania choroby obejmują także serce powodując boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego. Kiedy wystąpi u nas ból w klatce piersiowej, duszności oraz wybroczyny na skórze może to wskazywać na zapalenie osierdzia.

Borelioza występuje z taką samą częstotliwością u obu płci.

Niestety liczba zachorowań w Polsce w ostatnich latach znacznie wzrosła, dlatego tak ważna jest świadomość społeczeństwa na temat tego jak poważne powikłania może za sobą nieść. Szczepionki na tą jednostkę chorobową wciąż nie ma, jednak warto w sezonie wakacyjnym zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest profilaktyka.

Polega ona głównie na unikaniu ekspozycji na owady, zakładaniu odzieży ochronnej podczas wycieczki na tereny zalesione. Pomocne okazać się mogą także preparaty odstraszające owady dostępne w aptekach.

Przejdź do zakładki Poradnia Chorób Zakaźnych – dr n.med. Lucjan Kępa, specjalista leczenia boreliozy: https://www.alfamedica.med.pl/lucjan-kepa/

Comments are closed.