Łokieć tenisisty, to potoczna nazwa schorzenia, które niekoniecznie związane jest z wyczynowym uprawianiem sportu. Brew pozorom znacznie częściej dotyka pracowników biurowych. Spowodowana jest zmianami degeneracyjnymi zachodzącymi w obrębie ścięgien. Jest to uciążliwa dolegliwość bólowa, która wymaga specjalistycznego leczenia.

Pod pojęciem łokieć tenisisty, kryje się schorzenie określane w medycynie jako entezopatia mięśni prostownika nadgarstka. Na skutek przeciążeń i mikrourazów degeneracji ulegają przyczepy ścięgien do kości nadgarstka, powodując powstawanie bólu podczas ruchu. Do uszkodzeń dochodzi nie tylko u zawodowych sportowców, ale także u osób, których nadgarstki narażone są na ciągłą pracę w jednej pozycji, wykonywanie nieustannie tych samych powtarzalnych czynności obciążających ścięgna itp. Jak widać w tej grupie znaleźć mogą się przedstawiciele różnych zawodów, w tym pracownicy biurowi, mechanicy samochodowi, krawcowe, obsługa taśm montażowych w fabrykach i inni. Paradoksalnie narażone są również osoby, które nie poddają swoich rąk nadmiernym obciążeniom. Brak aktywności fizycznej sprawia bowiem, że zanikają mięśnie i ścięgna. Tak osłabiona struktura może ulec uszkodzeniu przy najmniejszym wysiłku.

Objawy i diagnostyka łokcia tenisisty

Podstawowym objawem świadczącym o problemie jest ból występujący po zewnętrznej stronie stawu łokciowego i promieniujący do przedramienia i nadgarstka. Nasila się on podczas wykonywania ruchów ręką i prac codziennych. Tkanki stają się wyraźnie wrażliwe na dotyk. Dolegliwość utrudnia wykonywanie najprostszych czynności. Diagnoza wymaga wizyty u lekarza ortopedy, który wykorzystując aparaturę USG określi gdzie znajduje się źródło bólu. Jest to o tyle ważne, że może on promieniować do ręki z innych struktur, np. od kręgosłupa.

Leczenie łokcia tenisisty

W procesie leczenia znaczenie odgrywa kilka czynników. Przede wszystkim należy zadbać, żeby ręka mogła odpocząć od nadmiernego wysiłku i czynności, które spowodowały wystąpienie dolegliwości. Dzięki temu organizm może przeprowadzić proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Z uwagi na fakt, że łokieć tenisisty nie jest stanem zapalnym, a uszkodzeniem fizycznym, w jego leczeniu nie znajdują zastosowania leki przeciwzapalne. Mogą one przynieść jedynie chwilową ulgę, dzięki swojemu działaniu przeciwbólowemu. Nie rozwiążą jednak problemu. W procesie leczenia nieodzowne jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Jednym z nich może być profesjonalny fizjoterapeuta, który podczas rehabilitacji pomoże nam wzmocnić mięśnie i poprawić technikę wykonywania ruchu.

Najważniejsze jednak jest leczenie, które zaleci lekarz specjalista z zakresu ortopedii. Jak już wspomniano, lekarz jest niezbędny już na etapie postawienia właściwej diagnozy. Dzięki swojej wiedzy i nowoczesnym technikom leczenia, może także wydatnie wspomóc i znacznie przyspieszyć możliwości regeneracyjne naszego organizmu. Jedną ze stosowanych metod leczenia jest ostrzyknięcie osoczem bogatopłytkowym zawierającym czynniki wzrostu PRP. Jeśli leczenie zachowawcze nie skutkuje, przeprowadza się zabieg operacyjny w czasie którego usuwana jest uszkodzona tkanka wraz z okostną.

Wizytę w Poradni Ortopedycznej Alfamedica, umówić można pod numerem: 781 754 455

Więcej informacji na stronie -> www.innowacyjnaortopedia.pl

Comments are closed.