Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości ortopedycznych jest paluch koślawy, znany również pod nazwą hallux. Schorzenie charakteryzuje się zniekształceniem, nieprawidłowym ustawieniem pierwszego palca stopy. Najczęściej spowodowany jest noszeniem nieprawidłowego obuwia. W przypadku zaawansowanego stadium, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Paluch koślawy, uznawany jest za chorobę cywilizacyjną. Wynika najczęściej z noszenia niewygodnego obuwia (wąskie i na zbyt wysokim obcasie). Z tego względu, szacuje się, że częściej dotyka kobiet. Przyczyną mogą być również skłonności dziedziczne, zbyt wysoka waga ciała, niewłaściwy tryb życia. Powodują one osłabienie mięśni stopy oraz nieprawidłową budowę tkanki łącznej, co z kolei skutkuje niewłaściwym ustawieniem kości. Problem dotyczyć może nawet co trzeciej osoby na świecie i narasta wraz z wiekiem.

Halluxy utrudniają chodzenie, powodują ból oraz powstawanie modzeli na przodostopiu. Nieleczony paluch koślawy może skutkować wystąpieniem zmian zwyrodnieniowych w stawach. Niewłaściwe ustawienie stopy w trakcje chodzenia, wynikające ze schorzenia, może odbić się negatywnie na budowie kolejnych palców, w tym powstaniem tzw. palca młoteczkowatego.

Diagnostyka i leczenie palucha koślawego

W celu przeprowadzenia diagnostyki, należy udać się do lekarza ortopedy. Przeprowadza on badania, w tym RTG stóp, które stanowi podstawowe narzędzie diagnostyczne w przypadku tego schorzenia. W zależności od stopnia zaawansowania, możliwe jest leczenie zachowawcze, polegające m.in. na rehabilitacji, zmianie trybu życia, masy ciała, noszeniu właściwego obuwia lub leczenie chirurgiczne. Interwencja chirurgiczna dotyczyć może plastyki tkanek miękkich lub tkanki kostnej (w zależności od rodzaju deformacji). Po uzyskaniu prawidłowego kształtu, kości najczęściej zespalane są za pomocą specjalnych śrub. Dzięki temu nie jest konieczne gipsowe usztywnienie stopy po zabiegu. Dopełnieniem procesu leczenia halluxów jest terapia prowadzona przez fizjoterapeutę.

Wskazania do zabiegu

silne dolegliwości bólowe, znacząco utrudniające chodzenie oraz stanie
zniekształcenie stopy uniemożliwiające założenie standardowego obuwia,
względy kosmetyczne

Wizytę w Poradni Ortopedycznej Alfamedica i konsultację z lekarzem ortopedą, umówić można pod numerem → 781 754 455. Więcej informacji na temat zabiegów ortopedycznych, na stronie -> Innowacyjna Ortopedia.

Comments are closed.