Pessary – leczenie nietrzymania moczu i wypadania macicy

Pessary – niskoinwazyjna metoda leczenia nietrzymania moczu i wypadania macicy

Pessary są to silikonowe urządzenia o różnych kształtach i rozmiarach, które stosuje się dopochwowo w celu niskoinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu oraz wypadania macicy. Często zaleca się je również u kobiet w ciąży w przypadku wystąpienia niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej, aby zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Wskazania do założenia pessara

Wiele kobiet wraz z wiekiem zaczyna uskarżać się na dolegliwości związane z wypadaniem narządów rodnych oraz nietrzymaniem moczu. Mogą być one spowodowane niedoborem estrogenu, powikłaniami pociążowymi oraz osłabieniem mięśni miednicy. Dolegliwości te poza oczywistym dyskomfortem mogą skutkować bólem i mieć nieprzyjemne konsekwencje. Tradycyjne leczenie opierało się na podwieszaniu macicy na specjalnych taśmach lub jej całkowitym usunięciu. Alternatywą jest zastosowanie pessara, czyli silikonowego urządzenia w postaci pierścienia lub kostki, który zaaplikowany do pochwy przez lekarza ginekologa, skutecznie podtrzymuje macicę. Decyzję o zastosowaniu tej metody może podjąć lekarz, dostosowując jednocześnie rozmiar i kształt do potrzeb pacjentki.

Zalety zastosowania pessara

Do podstawowych zalet stosowania tej metody leczenia zaliczyć należy:

niską inwazyjność,
szybki efekt terapeutyczny,
skuteczność,
niski koszt stosowania,
prostotę i łatwą dostępność,
znikome prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Dzięki zastosowaniu pessara, kobiety mają szansę przywrócić sobie komfort życia i powrócić do aktywnego życia towarzyskiego.

Pessar, a współżycie z partnerem

Zastosowanie omawianej technologii leczenia nietrzymania moczu i wypadania narządów rodnych, nie musi skutkować koniecznością wprowadzenia absencji seksualnej. W dużej mierze zależy to od kształtu i rozmiaru zastosowanego pessara oraz od indywidualnych odczuć pacjentki i jej partnera. Pessar można również wyciągnąć na czas stosunku. Jeśli planujemy współżycie, dobrze wcześniej zasięgnąć porady lekarza ginekologa.

W Centrum Medycznym Alfamedica stosowane jest zarówno leczenie z zastosowaniem pessarów, jak i metod operacyjnych, w ramach chirurgii jednego dnia.

Poradnia Ginekologiczna Alfamedica → kliknij

Comments are closed.