Zapalenie żołądka

Zapalenie żołądka i dwunastnicy wiąże się zazwyczaj z wystąpieniem stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej, wynikającego z uszkodzenia wewnętrznych ścianek narządów. Do uszkodzenia dojść może na skutek działania wielu czynników, wśród których najczęstszymi są zakażenie bakterią Helicobacter pylori, niewłaściwa dieta oraz nadużywanie leków.

Żołądek, to narząd znajdujący się w górnej części jamy brzusznej, którego celem jest wstępne trawienie pokarmu, głównie białka, a następnie wchłonięcie niektórych składników odżywczych i przygotowanie pokarmu do dalszej obróbki.

Zapalenie żołądka – przyczyny

W wyniku działania niektórych czynników, błona śluzowa tworząca wewnętrzną ścianę narządu może ulec uszkodzeniu. Skutkuje to powstaniem stanu zapalnego, który może przybrać zarówno ostrą jak i przewlekłą postać. Spośród najczęstszych przyczyn wymienić można:

zakażenie bakterią Helicobacter pylori,

nadużywanie alkoholu,

nieprawidłową dietę,

nadmierne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu, ketaprofenu, kwasu acetylosalicylowego,

chorobę autoimmunologiczną,

działanie toksyn np. po zjedzeniu trujących grzybów,

silne oddziaływanie czynników stresowych,

palenie tytoniu,

czynniki dziedziczne,

zaawansowany wiek połączony z przewlekłymi chorobami organizmu.

U większości osób cierpiących na zapalenie żołądka stwierdza się zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która w trakcie swojej działalności zmienia pH oraz wytwarza szkodliwe toksyny. Więcej na temat bakterii, przeczytać można w artykule → Helicobacter pylori.

Objawy i diagnostyka zapalenia żołądka

Wystąpienie stanu zapalnego powodować może ból i pieczenie w nadbrzuszu, gorączkę, nudności, wymioty, uczucie pełności, zgagę, zanik apetytu. W przypadku działania czynników toksycznych wystąpić może krew w stolcu lub krwiste wymioty.

Podstawą w diagnostyce chorób żołądka jest badanie endoskopowe, często połączone z USG jamy brzusznej. Nie zawsze jednak wystąpienie objawów wiąże się z dającymi się wykryć w badaniu endoskopowym zmianami w błonie śluzowej. Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci uskarżający się na objawy zapalenia żołądka, nie znajdują potwierdzenia tego faktu podczas badania. Nastąpić może również sytuacja odwrotna, gdy osoba nie odczuwająca objawów, ma stwierdzone podczas badania uszkodzenia błony śluzowej.

Zapalenie żołądka – leczenie

W przypadku ostrego stanu zapalnego, konieczne jest natychmiastowe ograniczenie szkodliwych czynników. Warto zastosować zaostrzoną dietę, w pierwszych dniach wystąpienia choroby, a następnie postarać się na stałe zmienić niewłaściwe nawyki żywieniowe. Zaleca się także odstawienie leków, które mogły spowodować uszkodzenia wewnętrznej struktury ściany żołądka. W sytuacjach, kiedy za stan zapalny odpowiada bakteria Helicobacter pylori, konieczne jest jej zwalczenie za pomocą terapii zakładającej przyjmowanie dwóch rodzajów antybiotyków oraz inhibitora pompy protonowej. U osób cierpiących na chorobę autoimmunologiczną, zaleca się przyjmowanie witaminy B12.

Niezależnie od tego, co jest źródłem powstania stanu zapalnego, należy udać się na konsultację z lekarzem. Najlepiej gdyby był to gastrolog. W Centrum Medycznym Alfamedica, działa Poradnia Gastrologiczna, skupiająca w swoich szeregach uznanych specjalistów. W ramach działalności diagnostycznej, wykonywane są również badania endoskopowe.

Comments are closed.