Alergia – Poradnia Alergologiczna Alfamedica Częstochowa

Czym jest alergia?

Alergia, to niewłaściwa, nadmierna reakcja organizmu na kontakt z alergenami. Nazywana często chorobą cywilizacyjną, jest coraz częstsza w XXI wieku. U osoby zdrowej, występujące w otoczeniu alergeny, nie powodują żadnej reakcji. U Alergika natomiast, układ odpornościowy, odbiera je jako zagrożenie i odpowiada powstaniem stanu zapalnego. Uczulenie powodować mogą najczęściej:

sierść zwierzęca,
pyłki roślinne,
kurz,
jad owadów,
produkty spożywcze (np. owoce, orzechy, mleko),
lekarstwa.

Rodzaje reakcji alergicznych.

Kontakt z alergenami wziewnymi, najczęściej skutkuje katarem lub reakcjami skórnymi. Mogą mieć one charakter sezonowy, np. związany z pyleniem niektórych roślin czy wysypem zarodników wśród grzybów lub też niesezonowy np. w przypadku uczulenia na sierść czy kurz. Objawy, to:

świąd nosa, gardła oraz oczu,
nadmierna produkcja wydzieliny z nosa oraz łzawienie,
częste kichanie,
wystąpienie pokrzywki na skórze, często połączone ze swędzeniem.

W przypadku uczulenia na substancje wchodzące w skład artykułów spożywczych, pojawić mogą się dolegliwości takie jak: wzdęcia, wymioty, biegunka, obrzęk, trudności z oddychaniem oraz reakcja skórna.

Najostrzejszą formą reakcji alergicznej, jest tzw. wstrząs anafilaktyczny, który objawia się zaburzeniem pracy narządów. Często związany jest z bólem głowy, wymiotami, trudnościami z oddychaniem, kołataniem w klatce piersiowej. Może prowadzić do utraty przytomności i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego wymaga udzielenia niezwłocznej pomocy medycznej.

Diagnostyka.

Reakcja uczuleniowa, pojawić może się wyłącznie na skutek kontaktu z alergenem. Występuje nagle i zazwyczaj ustaje samoistnie, kiedy przestajemy być pod wpływem alergenu. W ustaleniu przyczyny pojawienia się objawów uczulenia, niezbędna jest wizyta w poradni alergologicznej, w której lekarz przeprowadzi wywiad oraz wykona niezbędne testy skórne lub testy z krwi. Pomogą one określić, która substancja powoduje wydzielanie przeciwciał i odpowiedź obronną organizmu. W przypadku wystąpienia problemów z oddychaniem, konieczne jest wykonanie badania spirometrycznego, które ma na celu określenie kondycji naszego układu oddechowego i wykrycie ewentualnej astmy.

Leczenie alergii.

Całkowite wyleczenie alergii zwykle nie jest możliwe i towarzyszy nam ona przez całe życie. Niemniej jednak odpowiednia terapia farmakologiczna lub przeprowadzone odczulanie, zmniejszyć może poziom reakcji organizmu lub całkowicie wyeliminować uciążliwe objawy. Bardzo ważna pozostaje diagnoza, która pozwoli na unikanie czynnika powodującego reakcję alergiczną.

W Centrum Medycznym Alfamedica Częstochowa, działa Poradnia Alergologiczna, w której prowadzone są badania spirometryczne oraz testy skórne na alergeny wziewne oraz pokarmowe. Wizyty umawiać można pod numerem telefonu: +48 781 754 455.

Comments are closed.