Ból gardła, problemy z zatokami i uszami u dziecka? Co powinno zaniepokoić rodzica?

  • Ból gardła, problemy z zatokami i uszami u dziecka?

    Co powinno zaniepokoić rodzica?

 

Nie minął tydzień od wyleczenia uporczywego kataru, a twój maluch znowu narzeka na problemy z oddychaniem? Niestety – nawracające stany zapalne dróg oddechowych czy uszu to częsty problem u wielu dzieci. Kiedy jednak dolegliwości tego rodzaju nie chcą ustępować, to sygnał, aby wybrać się do sprawdzonego laryngologa.

Kiedy do laryngologa?

Zanim zdecydujemy się na wizytę u specjalisty, warto odwiedzić także lekarza rodzinnego. Dlaczego? Pamiętajmy, że głównym wskazaniem do wizyty u laryngologa są uciążliwe stany zapalne dróg oddechowych oraz uszu. Jeśli więc zaobserwujemy, że pomimo wdrożonego leczenia nasza pociecha nadal walczy z infekcją – nie czekajmy i zapiszmy się na wizytę.

Sprawdź, kiedy jeszcze laryngolog dziecięcy powinien obejrzeć malucha?

  • Dziecko ma kłopoty ze słuchem.

Odnosisz wrażenie, że twoja pociecha słabiej słyszy? Powodów takiego stanu może być wiele. Niezależnie jednak od podejrzeń, nie zwlekaj – szybka diagnoza pozwoli bowiem wdrożyć odpowiednie i, co najważniejsze, skuteczne leczenie.

  • Maluch wymaga specjalistycznej diagnostyki.

Zdarzają się sytuacje, kiedy niezbędna jest tomografia zatok oraz uszu. Badanie umożliwiające wnikliwą ocenę struktury tej części organizmu wykonamy właśnie u sprawdzonego laryngologa dziecięcego. 

  • Dziecko ma problemy z chrapaniem.

Zaburzony oddech podczas snu często świadczy o przeroście trzeciego migdałka, który przyczynia się do szeregu różnych dolegliwości. Kłopoty na tym tle mogą być także objawem bezdechu nocnego.

  • Twoja pociecha cały czas walczy z nawracającymi infekcjami gardła, uszu czy krtani.

Zaproponowane leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a może poprawa zdrowia jest zawsze krótkotrwała? Laryngolog dziecięcy pomoże dobrać odpowiednią kurację, dzięki której dziecko powróci do pełnej aktywności. Ważna jest także odbudowa odporności po długotrwałych infekcjach.

  • Konieczne jest usunięcie migdałka.

Nieustanne infekcje górnych dróg oddechowych często leczone są w niewłaściwy sposób – tymczasem wystarczy jedynie prosta operacja, aby usunąć problem. Dlaczego jest to tak ważne? Pamiętajmy, że nawracające dolegliwości mogą przekształcić się w stan przewlekły, a w rezultacie, rzutować na całe zdrowie naszego dziecka.

W Centrum Medycznym Alfamedica o dobro oraz zdrowie małych pacjentów dbają lek. med. Marek Ociepka i dr n.med Krzysztof Orłowski. Nasz gabinet laryngologiczny wyposażony jest w sprzęt pozwalający na szeroką diagnostykę – mikroskop diagnostyczny, tympanometr czy audiometr. Więcej o poradni laryngologicznej: https://www.alfamedica.med.pl/laryngolog-czestochowa/

Comments are closed.