Torbiel włosowa, zwana również torbielą pilonidalną, to uciążliwe i przewlekłe schorzenie dotykające głównie mężczyzn. Tworzy się w okolicach przestrzeni międzypośladkowej i najczęściej przybiera postać guza wypełnionego ropą i wrośniętymi włosami.

Torbiel włosowa powstaje najczęściej u mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Choć nieznane są przyczyny powstawania tego schorzenia, to sprzyjającymi okolicznościami są na pewno siedzący tryb życia, nadmierna potliwość, otyłość i ciasna bielizna oraz brak higieny. Objawia się wytworzeniem niedużej przetoki w okolicy kości krzyżowej oraz zgrubienia, przyjmującego postać guza, które wypełnione jest powiększonymi, na skutek zakażenia, mieszkami włosowymi oraz wydzieliną ropną. Dolegliwość powoduje ból potęgowany podczas siadania i aktywności fizycznej. Może także skutkować pojawieniem się gorączki oraz stanu zapalnego. Otworów w szparze pośladkowej może być wiele. Prowadzą one do komory wypełnionej włosami, resztkami naskórka oraz bakteriami. Choroba znana jest także pod nazwami: torbiel nadguziczna, zatoka pilonidalna i torbiel krzyżowa.

Leczenie torbieli włosowej

Charakterystycznym objawem torbieli włosowej jest wyciek płynu surowiczego z ujścia przetoki. Długotrwałe i nieleczone schorzenie oraz zablokowanie przepływu prowadzić może do powstania ostrego stanu zapalnego. Tradycyjne leczenie torbieli pilonidalnej opiera się na jej wycięciu przy zastosowaniu technik chirurgicznych. Może przybierać ono formę prostego usunięcia z szyciem lub plastyki z przesunięciem płata skórnego. Niestety w wielu przypadkach obszar poddany interwencji chirurgicznej jest sporych rozmiarów, co utrudnia i przedłuża proces gojenia. Może także zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia i nawrotu choroby. W związku z tym częstą praktyką jest nie zszywanie brzegów rany, tak aby poddała się ona naturalnemu procesowi gojenia z tzw. ziarninowaniem. W zależności od przypadku gojenie się rany może przebiegać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Laserowe usunięcie torbieli włosowej

Alternatywą dla tradycyjnego usunięcia chirurgicznego jest zabieg laserowej ablacji torbieli. Polega on na wprowadzeniu światłowodu poprzez niewielkie nacięcie. Wiązka lasera, o odpowiedniej długości fali, wypala tkankę. Kanał przetoki jest oczyszczany mechanicznie przy pomocy tzw. łyżeczki chirurgicznej z zalegających mas patologicznych. Termiczne oddziaływanie na jamę torbieli zapewnia jej dekontaminację oraz pobudza regenerację nabłonka. Dzięki działaniu energii świetlnej, zahamowany zostaje wzrost kolejnych włosów oraz tworzenie się nowych mieszków włosowych. Dzięki temu zmniejszone zostaje prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Metoda, z uwagi na niską inwazyjność, pozwala na przyspieszone gojenie i szybszy powrót do zdrowia. Laserowe przypalenie tkanek sprzyja wyjałowieniu powierzchni, zmniejszając ryzyko wystąpienia zakażenia. Laserowa ablacja torbieli włosowej stosowana może być w większość przypadków. Kwalifikację przeprowadza lekarz na podstawie badania USG. Po zabiegi nie ma konieczności przechodzenia długotrwałego procesu rekonwalescencji.

Więcej informacji na temat wykonywanych zabiegów na stronie -> Poradnia proktologiczna.

Comments are closed.