Rak piersi jest najczęstszym przypadkiem nowotworu wśród kobiet, a drugim jeśli chodzi o wskaźnik śmiertelności. Może dotknąć osób w każdym wieku, z tym że prawdopodobieństwo wzrasta znacząco po 50-tym roku życia. Wcześnie wykryty jest wyleczalny, dlatego tak istotna jest profilaktyka.

Piersi są najczęściej atakowanym przez nowotwór kobiecym narządem. Około 23% przypadków nowotworu wśród kobiet dotyczy właśnie piersi. W skali roku jest to prawie 20 tys. nowych przypadków. Co ciekawe problem ten dotknąć może również mężczyzn, choć jest to wśród nich rzadka przypadłość. Jak w wielu przypadkach, tak i tutaj niezwykle ważna jest profilaktyka i wczesna diagnostyka. Zmiany w piersi, wykryte odpowiednio wcześnie, w stanie przedinwazyjnym mogą zostać usunięte, dając blisko 90% szansę na przeżycie.

Czynniki ryzyka

Podstawowym czynnikiem ryzyka jest bez wątpienia wiek. Choroba nowotworowa piersi wystąpić może u kobiet po 30-tym roku życia, a prawdopodobieństwo wzrasta wraz z upływającym czasem. Blisko 80% przypadków odnotowanych zostaje u kobiet powyżej 50-tego roku życia.
Ważnym sygnałem alarmowym jest także posiadanie w rodzinie osoby cierpiącej na tę chorobę. Szczególnie jeśli łączy nas bliskie pokrewieństwo (matka, siostra). Blisko 10% przypadków ma podłoże dziedziczne.
Pośród innych czynników ryzyka, wymienić należy: wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, długotrwałe przyjmowanie leków hormonalnych, bezdzietność lub pierwszą ciążę po 30-tym roku życia oraz późno przebytą menopauzę.

Rak piersi – profilaktyka i najczęstsze objawy

W profilaktyce raka piersi, najważniejsza jest świadomość ryzyka. Dzięki niej pamiętać będziemy o stałej obserwacji naszego organizmu i zareagujemy na niepokojące zmiany. Warto pamiętać o regularnym samobadaniu piersi, czy to pod prysznicem, czy w łóżku przed snem. Warto uwrażliwić na tę tematykę partnera, który w wielu przypadkach jest pierwszym, który dostrzega objawy. Najczęstsze z nich, to:

bóle piersi lub sutków,
krwisty wyciek z brodawki,
sutek zwrócony do środka,
guzek w dole pachowym,
zmiana koloru piersi, zaczerwienienie,
zmiana wielkości lub kształtu piersi,
obrzęk,
pomarszczenie skóry w okolicach brodawki,
owrzodzenia skóry, rozszerzone żyły,

Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka lub zaobserwujemy u siebie coś niepokojącego, wykonać musimy profesjonalne badania. Mammografia, to najczęstsze i najprostsze badanie. Nie zawsze daje ono jednak całkowitą pewność, ponieważ zmiany w młodych, zwartych piersiach, są na tej aparaturze słabo widoczne. Zdecydowanie większą pewność daje USG lub rezonans magnetyczny.

Leczenie

Wykrycie niepokojących zmian, pociąga za sobą konieczność wykonania badań diagnostycznych, żeby określić charakter zmiany. W tym przypadku najważniejsze staje się wykonanie biopsji gruboigłowej, dzięki której ustalony zostaje również sposób leczenia. Zdiagnozowanie choroby nowotworowej, najczęściej pociąga za sobą wykonanie zabiegu chirurgicznego, przy czym nie zawsze wiąże się on z koniecznością całkowitego usunięcia piersi. Niekiedy, wycięty zostaje tylko guz. Leczeniem uzupełniającym jest radioterapia. Pacjentki, u których zaszła konieczność całkowitej amputacji piersi, często w porozumieniu z lekarzem, decydują się na ich chirurgiczną rekonstrukcję.

Statystyki zachorowań na raka piersi pokazują jednoznacznie, jaka jest skala problemu. Najważniejsze, żeby być świadomym ryzyka i pamiętać o regularnym samobadaniu oraz wizytach u specjalistów. W Alfamedica Częstochowa wykonywane są zarówno badania USG piersi jak i biopsja gruboigłowa, niezbędne w procesie diagnostycznym i planowaniu leczenia.

Comments are closed.