Poradnia Angiologii i Prewencji Amputacji Kończyn Częstochowa

Angiolog to specjalista w leczeniu chorób układu limfatycznego i krwionośnego. Dziedzina medycyny, jaką jest angiologia, wydzielona została spośród szerszego zakresu, obejmującego ogół chorób wewnętrznych. Konsultacja angiologiczna zalecana jest osobom cierpiącym na przewlekłą niewydolność żylną lub problemy z gojeniem się ran. Wizyta u specjalisty, może być szansą na uratowanie kończyny lub kończyn przed grożącą amputacją.

FAQ

Jakie objawy wymagają konsultacji z angiologiem?

Niewydolność żylna w początkowym etapie, powoduje symptomy, które łatwo można zignorować. Wszelkie zaobserwowane zmiany naczyniowe, powinny wzbudzić naszą czujność. Wśród najczęstszych objawów wymienić należy:

Żylaki i pajączki na skórze.

Opuchnięte kończyny.

Powtarzający się zanik czucia.

Pieczenie, skórcze i mrowienie rąk lub nóg.

Drętwienie i uczucie ciężkości w kończynach.

Jakie choroby leczy angiolog?

Zespół stopy cukrzycowej.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych.

Żylna choroba zakrzepowo- zatorowa.

Ostre niedokrwienia kończyn.

Niedrożność tętnic.

Obrzęki limfatyczne.

Rany podudzi.

Przewlekłe owrzodzenia podudzi.

Co to jest zespół stopy cukrzycowej?

Jest to jedno z powikłań cukrzycowych, występujące u około 10% diabetyków, wywołanych utrzymującymi się wysokimi poziomami cukru w organizmie. Powoduje powstawanie owrzodzeń i trudno gojących się ran, odrętwienia czy zaniku czucia w stopach. Stany te, często poprzedzone są bólem kończyny i słabym tętnem w grzbietowej części stopy. Zespół stopy cukrzycowej, w konsekwencji prowadzić może do zakażenia i obumarcia tkanek i konieczności wykonania amputacji kończyny. Ponad połowa przeprowadzanych rocznie amputacji, wynika właśnie z powikłań cukrzycowych. Choroba może mieć charakter niedokrwienny lub neuropatyczny. Postawienie właściwej diagnozy, jest o tyle ważne, że leczone są one w zgoła odmienny sposób.

Czym jest miażdżyca tętnic kończyn dolnych?

Jest to choroba charakterystyczna dla stóp i podudzi. Spowodowana jest głównie poprzez złogi tłuszczu, które odkładając się w naczyniach krwionośnych, zmniejszają ich elastyczność i prowadzą do powstawania zatorów. Przypadłość ta dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, z tym że u Panów występuje wcześniej. Zazwyczaj związana jest z czynnikami ryzyka, takimi jak:

Problemy ciśnieniowe,

Nadwaga,

Niewłaściwa dieta,

Palenie tytoniu,

Stres.

Wykonywane zabiegi:

USG DOPPLER kończyn

Jednym z najczęstszych badań diagnostycznych w angiologii jest USG układu krwionośnego z funkcją Dopplera i kolorowym obrazowaniem przepływu. Dzięki niemu lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi, wszelkie zwężenia, zatory czy stany miażdżycowe. Za pomocą urządzenia, dostrzec można zagrażające życiu tętniaki. Badanie jest nieinwazyjne. Wykorzystuje tzw. efekt Dopplera polegający na tym, że wysłana przez urządzenie fala ultradźwiękowa, odbija się od cząsteczek krwi, tworząc dokładny obraz jej przepływu na monitorze. Postawiona diagnoza, pozwala lekarzowi na zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej lub zalecenie wykonania zabiegu.

Laserobaria

Leczenie trudno gojących się ran przy pomocy urządzenia o nazwie Laserobaria 2.0_S, którego twórcą jest prof. Aleksander Sieroń. Laserobaria wykorzystuje najbardziej efektywne metody leczenia z zakresu medycyny fizykalnej:

  • hiperbaryczna terapia tlenowa,
  • terapia ozonowa,
  • pole magnetyczne,
  • leczenie światłem czerwonym i ultrafioletowym.

Laserobaria pozwala na odkażenie ran, przyspieszenie procesu gojenia oraz zniwelowanie opuchlizny. Urządzenie zmniejsza również odczuwanie bólu.

Echo serca

Echokardiografia, to badanie pozwalające za pomocą ultradźwięków, ocenić przepływ krwi oraz funkcjonowanie komór i zastawek serca. Badanie jest nieinwazyjne i może być wykonywane wielokrotnie. Wskazaniami do wykonania echa serca są wszelkie objawy o charakterze kardiologicznym jak nadciśnienie tętnicze, szmery w sercu, zaburzenia rytmu czy niespodziewane omdlenia.

Najnowsze aktualności

Cennik usług

Wizyta

Cena:  350 zł

DOPPLER

Jedna kończyna w układzie żylnym lub tętnicznym- 150 zł
Dwie kończyny w układzie żylnym lub tętnicznym – 220 zł

Laserobaria

Cena: 200 zł

Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Drogi Pacjencie, przygotowując się na wizytę, pamiętaj o zabraniu ze sobą kompletnej dokumentacji medycznej oraz dowodu tożsamości.