Poradnia Leczenia Ran, Angiologii i Prewencji Amputacji Kończyn Częstochowa

Angiolog to specjalista w leczeniu chorób układu limfatycznego i krwionośnego. Dziedzina medycyny, jaką jest angiologia, wydzielona została spośród szerszego zakresu, obejmującego ogół chorób wewnętrznych. Konsultacja angiologiczna zalecana jest osobom cierpiącym na przewlekłą niewydolność żylną lub problemy z gojeniem się ran. Wizyta u specjalisty, może być szansą na uratowanie kończyny lub kończyn przed grożącą amputacją.

JAKIE OBJAWY WYMAGAJĄ KONSULTACJI Z ANGIOLOGIEM?

Niewydolność żylna w początkowym etapie, powoduje symptomy, które łatwo można zignorować. Wszelkie zaobserwowane zmiany naczyniowe, powinny wzbudzić naszą czujność. Wśród najczęstszych objawów wymienić należy:

Żylaki i pajączki na skórze.

Opuchnięte kończyny.

Powtarzający się zanik czucia.

Pieczenie, skórcze i mrowienie rąk lub nóg.

Drętwienie i uczucie ciężkości w kończynach.

JAKIE CHOROBY LECZY ANGIOLOG?

Zespół stopy cukrzycowej.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych.

Żylna choroba zakrzepowo- zatorowa.

Ostre niedokrwienia kończyn.

Niedrożność tętnic.

Obrzęki limfatyczne.

Rany podudzi.

Przewlekłe owrzodzenia podudzi.

CO TO JEST ZESPÓŁ STOPY CUKRZYCOWEJ?

Jest to jedno z powikłań cukrzycowych, występujące u około 10% diabetyków, wywołanych utrzymującymi się wysokimi poziomami cukru w organizmie. Powoduje powstawanie owrzodzeń i trudno gojących się ran, odrętwienia czy zaniku czucia w stopach. Stany te, często poprzedzone są bólem kończyny i słabym tętnem w grzbietowej części stopy. Zespół stopy cukrzycowej, w konsekwencji prowadzić może do zakażenia i obumarcia tkanek i konieczności wykonania amputacji kończyny. Ponad połowa przeprowadzanych rocznie amputacji, wynika właśnie z powikłań cukrzycowych. Choroba może mieć charakter niedokrwienny lub neuropatyczny. Postawienie właściwej diagnozy, jest o tyle ważne, że leczone są one w zgoła odmienny sposób.

Wykonywane zabiegi:

USG DOPPLER kończyn

Jednym z najczęstszych badań diagnostycznych w angiologii jest USG układu krwionośnego z funkcją Dopplera i kolorowym obrazowaniem przepływu. Dzięki niemu lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi, wszelkie zwężenia, zatory czy stany miażdżycowe. Za pomocą urządzenia, dostrzec można zagrażające życiu tętniaki. Badanie jest nieinwazyjne. Wykorzystuje tzw. efekt Dopplera polegający na tym, że wysłana przez urządzenie fala ultradźwiękowa, odbija się od cząsteczek krwi, tworząc dokładny obraz jej przepływu na monitorze. Postawiona diagnoza, pozwala lekarzowi na zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej lub zalecenie wykonania zabiegu.

Laserobaria

Leczenie trudno gojących się ran przy pomocy urządzenia o nazwie Laserobaria 2.0_S, którego twórcą jest prof. Aleksander Sieroń. Laserobaria wykorzystuje najbardziej efektywne metody leczenia z zakresu medycyny fizykalnej:

  • hiperbaryczna terapia tlenowa,
  • terapia ozonowa,
  • pole magnetyczne,
  • leczenie światłem czerwonym i ultrafioletowym.

Laserobaria pozwala na odkażenie ran, przyspieszenie procesu gojenia oraz zniwelowanie opuchlizny. Urządzenie zmniejsza również odczuwanie bólu.

Leczenie przewlekłych ran i oparzeń

Metody leczenia dostosowane są do konkretnego przypadku i przyjmować mogą różne wypróbowane w medycynie formy. Pomimo rozwoju medycyny i dostępności wyszukanych preparatów leczenie ran przewlekłych jest ciągłym wyzwaniem. Uszkodzona tkanka narażona jest nie tylko na działanie drobnoustrojów, ale często także na negatywne oddziaływanie schorzeń, takich jak cukrzyca, miażdżyca, otyłość, czy po prostu predyspozycje genetyczne. Rany przewlekłe przyjmować mogą  formę owrzodzenia, odleżyn, stopy cukrzycowej, być wynikiem rozległych, głębokich oparzeń. Działanie środowiska zewnętrznego w postaci bakterii, tylko pogłębia zły stan Pacjenta, mogąc prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych dla życia zakażeń. Podstawą procesu terapeutycznego jest ocena stanu rany, w tym mikrobiologiczna, jej oczyszczenie, kontrola procesu zapalnego, utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz ochrona brzegów rany ze stymulacją naskórka do odbudowy. Jedną z metod przyspieszających i ułatwiających proces gojenia jest chirurgiczne oczyszczanie. Metoda odznacza się bardzo wysoką skutecznością w usuwaniu martwicy. Pomimo swojej inwazyjności, chirurgiczne oczyszczanie rany jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w leczeniu niektórych form przewlekłych, tj. stopa cukrzycowa, rany cięte, zakażone. Funkcję wspomagającą w leczeniu spełniają także preparaty enzymatyczne upłynniające tkanki martwicze. Niemniej jednak pamiętać należy, że skóra sama w sobie posiada funkcję oczyszczania poprzez tzw. autolizę. Dla prawidłowości tego procesu istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności rany.

Leczenie ran w Alfamedica Częstochowa, to szereg zabiegów, przede wszystkim:

  • terapia z wykorzystaniem urządzenia Laserobaria 2.0_S.
  • oczyszczanie ran, w tym chirurgiczne oczyszczanie ran,
  • Larwoterapia w oczyszczaniu ran –  inaczej biochirurgia. Metoda polega na terapeutycznym oczyszczeniu rany z wykorzystaniem sterylnych larw much, które pochłaniają martwą, zainfekowaną tkankę, powodując przyspieszenie gojenia się rany.
  • terapia podciśnieniowa – polega na wytworzeniu we wnętrzu rany ujemnego ciśnienia, niższego niż atmosferyczne, poprawiając krążenie i stymulując wytwarzanie naczyń włosowatych. Terapia podciśnieniowa wspomaga wytwarzanie się nowych komórek w obrębie rany.
  • kompresjoterapia – leczenie ran w tej metodzie opiera się na wykorzystaniu specjalnych opasek uciskowych wspomagających gojenie.
  • dobór opatrunków specjalistycznych wspomagających gojenie ran.

Pielęgniarką koordynującą zabiegi Laserobarii w leczeniu ran przewlekłych jest Pani Paulina Dwornik tel. 606 874 276

Paulina Dwornik

Najnowsze aktualności

Cennik usług

Wizyta

Cena:  350 zł

DOPPLER

Jedna kończyna w układzie żylnym lub tętnicznym- 160 zł
Dwie kończyny w układzie żylnym lub tętnicznym – 230 zł

Laserobaria

Cena: 260 zł

Opieka pielęgniarska

Dobór opatrunków specjalistycznych wspomagających leczenie: 250 zł

Oczyszczanie ran, w tym larwoterapia: od 300 do 500 zł

Terapia podciśnieniowa: od 300 zł

Kompresjoterapia: od 130 zł (za pojedynczy opatrunek)

Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Drogi Pacjencie, przygotowując się na wizytę, pamiętaj o zabraniu ze sobą kompletnej dokumentacji medycznej oraz dowodu tożsamości.