Poradnia Leczenia Nadciśnienia

Leczeniem nadciśnienia zajmuje się lekarz hipertensjolog. Jest to stosunkowo nowa specjalizacja, utworzona w 2006 roku, w odpowiedzi na coraz częstsze przypadki zachorowań. Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze cierpi już co czwarta osoba na świecie. Z tego też powodu schorzenie to zostało zaliczone do grupy chorób cywilizacyjnych. Nieleczone nadciśnienie powodować może groźne powikłania.

FAQ

JAKIE JEST PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE KRWI?

Ciśnienie krwi w ciągu dnia ulega nieznacznym wahaniom, powinno jednak oscylować w granicach 120/80 mm HG. Jeśli wielokrotnie przeprowadzone pomiary wskazują wartości wyższe niż 140/90 mm HG, mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym.

OBJAWY NADCIŚNIENIA:

Nadciśnienie nie zawsze daje się zaobserwować na podstawie jednoznacznych objawów. Są jednak wskazówki, których nie powinniśmy bagatelizować, bo mogą być powiązane z tą chorobą. Wśród nich wymienić należy:

zawroty głowy i bóle głowy,
szum w uszach,
bóle w klatce piersiowej,
kłopoty ze snem,
zaburzenia widzenia.

POWODY ROZWOJU NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO

Nadciśnienie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Zdecydowana większość przyjmuje postać samoistną (pierwotną) i nie ma żadnych konkretnych przyczyn somatycznych. Może być związane z niezdrowym, siedzącym trybem życia, niewłaściwą dietą, paleniem tytoniu, czy nadużywaniem alkoholu. Szczególnie narażone są osoby starsze.

Nadczynność wtórna może mieć podłoże w innych chorobach, takich jak: nadczynność tarczycy, niedokrwistość, choroby nerek, choroba Conna, guz chromochłonny.

POWIKŁANIA MOGĄCE WYSTĄPIĆ U OSÓB CIERPIĄCYCH NA NADCIŚNIENIE

miażdżyca,

udar mózgu,

zapalenie mięśnia sercowego,

zmiany w ścianach tętnic i żył.

Wykonywane zabiegi:

USG DOPPLER kończyn

Jednym z najczęstszych badań diagnostycznych w angiologii jest USG układu krwionośnego z funkcją Dopplera i kolorowym obrazowaniem przepływu. Dzięki niemu lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi, wszelkie zwężenia, zatory czy stany miażdżycowe. Za pomocą urządzenia, dostrzec można zagrażające życiu tętniaki. Badanie jest nieinwazyjne. Wykorzystuje tzw. efekt Dopplera polegający na tym, że wysłana przez urządzenie fala ultradźwiękowa, odbija się od cząsteczek krwi, tworząc dokładny obraz jej przepływu na monitorze. Postawiona diagnoza, pozwala lekarzowi na zastosowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej lub zalecenie wykonania zabiegu.

Laserobaria

Leczenie trudno gojących się ran przy pomocy urządzenia o nazwie Laserobaria 2.0_S, którego twórcą jest prof. Aleksander Sieroń. Laserobaria wykorzystuje najbardziej efektywne metody leczenia z zakresu medycyny fizykalnej:

  • hiperbaryczna terapia tlenowa,
  • terapia ozonowa,
  • pole magnetyczne,
  • leczenie światłem czerwonym i ultrafioletowym.

Laserobaria pozwala na odkażenie ran, przyspieszenie procesu gojenia oraz zniwelowanie opuchlizny. Urządzenie zmniejsza również odczuwanie bólu.

Echo serca

Echokardiografia, to badanie pozwalające za pomocą ultradźwięków, ocenić przepływ krwi oraz funkcjonowanie komór i zastawek serca. Badanie jest nieinwazyjne i może być wykonywane wielokrotnie. Wskazaniami do wykonania echa serca są wszelkie objawy o charakterze kardiologicznym jak nadciśnienie tętnicze, szmery w sercu, zaburzenia rytmu czy niespodziewane omdlenia.

Najnowsze aktualności

Cennik usług

Konsultacja

Cena:  350 zł

Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Drogi Pacjencie, przygotowując się na wizytę, pamiętaj o zabraniu ze sobą kompletnej dokumentacji medycznej oraz dowodu tożsamości.