Przewlekły kaszel – Pulmonolog Częstochowa

Przewlekły kaszel

Kaszel, jest to reakcja na podrażnienie zakończeń nerwowych błony śluzowej. Ten mechanizm obronny naszego organizmu, chroni nas przed drobnoustrojami i niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. W jego wyniku układ oddechowy pozbywa się zalegającej wydzieliny, części trwałych czy też wywołujących infekcję bakterii.

Rodzaje kaszlu

Tradycyjny podział na kaszel suchy i mokry, związany z ilością wydzieliny, nie jest jedynym i najważniejszym. Istotnym wyróżnikiem rodzaju kaszlu jest długość jego utrzymywania się oraz nasilenie. W tym przypadku wyróżniamy kaszel:

ostry (do 3 tygodni, wywołany najczęściej infekcjami)
podostry (od 3 tygodni do 2 miesięcy)
przewlekły (utrzymujący się powyżej 2 miesięcy)

Ostatni spośród wymienionych typów kaszlu, powinien zwrócić naszą szczególną uwagę, ponieważ może być związany z poważnymi chorobami układu oddechowego. Wymaga on wizyty u specjalisty, jakim jest Pulmonolog.

Przyczyny kaszlu przewlekłego

Długotrwały, nieustępujący kaszel, może być spowodowany wieloma czynnikami. Jego podłożem może być astma, której objawy nasilają się podczas wysiłku lub w razie kontaktu z zimnym powietrzem. Kaszel wywoływać może również refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, poprzez niedomykanie się zwieracza na żołądku. Może on być także następstwem przebytej infekcji, która spowodowała zmiany w układzie oddechowym. Częstą przyczyną kaszlu są też problemy alergiczne.

Leczenie – Pulmonolog

Podstawą leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy., czemu służy badanie i wywiad lekarski. Czasem konieczne jest wykonanie szczegółowych badań, takich jak RTG lub tomografia komputerowa klatki piersiowej, spirometria (badanie pojemności płuc, oraz przepływu powietrza w układzie oddechowym), czy też testy alergologiczne. Prawidłowe rozpoznanie choroby pozwala na określenie planu leczenia, w celu wyeliminowania nie tylko kaszlu, ale przede wszystkim, przyczyn jego powstawania.

W Centrum Medycznym Alfamedica Częstochowa, działa Poradnia Pulmonologiczna oraz Poradnia Alergologiczna

Comments are closed.